UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei Sobota, 01.08.2015

Tętent kopyt i dobra zabawa. Majówka w Regietowie

Kategoria: Wiadomości 27-05-2012, 18:58 czytane:

 razy
komentarzy: 1

Tegoroczne eliminacje do Ogólnopolskiego Czempionatu koni huculskich rozpoczęte! Oficjalne otwarcie nastąpiło dzisiaj (27 maja), drugiego dnia „Majówki w Regietowie 2012”.

Do Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” (gmina Uście Gorlickie) przyjechali goście z całej Polski. Do konkursu przystąpili przedstawiciele kilkudziesięciu stadnin, m.in. z województw warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego. A najwięcej - rzecz jasna z Małopolski. Byli jeźdźcy ze Stróż, Kobylanki, Owczar, Męciny czy Tarnowa. I oczywiście Jeździecki Klub Sportowy „Jaśmin” z „Gładyszowa”.

Oficjalnego otwarcia majówki i eliminacji do czempionatu dokonał w niedzielę prezes stadniny  Stanisław Ciuba. - To rozpoczęcie czempionatu i przygotowanie do Dni Huculskich, które co roku organizujemy we wrześniu - stwierdził. I patrząc w niebo, bo dzień był ciepły, ale w okolicy krążyły deszcze, żartobliwie dodał: - Mam nadzieję, że będzie nam sprzyjać pogoda, jak co roku. Proszę zawsze o to księży, którzy pełnią posługę na terenie Uścia Gorlickiego i jak na razie dobrze się sprawują, choć nastąpiły wśród nich pewne zmiany personalne.

Chwilę później przedstawił stojących za nim „nowego proboszcza na Smerekowcu” ks. Pawła Kopcia i gospodarza prawosławnej parafii Arkadiusza Barańczyka.

Gospodarz stadniny przy okazji nawiązał do budowy drogi do Regietowa. Z Gorlic i Uścia Gorlickiego wiedzie tu dość kręta trasa, w górskich terenach. Ostatni odcinek, ze Smerekowca, był w opłakanym stanie, ale niedawno położono nowy asfalt. Droga jest jednak wąska,  a asfalt wylano grubą warstwą, tak ,że ciężko jest zjechać z jezdni przy mijaniu z autem nadjeżdżającym z przeciwka.

- Dziękuję staroście, że tak piękną drogę nam wybudował.  Ale proszę jeszcze o pobocza i dokończenie budowy, bo niejedna pani prowadząca miała problem ze zjazdem z jezdni - dowcipkował, choć z kamienną miną.

- Obiecuję, że niedługo zakończy się ta inwestycja - odpowiedział Mirosław Wędrychowicz. - Trochę musicie poczekać na drogę Gładyszów - Uście Gorlickie. Zaplanowana jest natomiast, są pieniądze na to, droga Gładyszów - Smerekowiec do skrzyżowania z Regietowem - zapewniał.

- Cieszymy się wszyscy z drogi i mam nadzieję, że skoro Rada i Zarząd Powiatu przypomniały sobie, że w powiecie jest południe, drogi będą budowane. W bliskiej przyszłości Smerekowiec - Uście i do uzdrowiska Wysowa - dodał też Dymitr Rydzanicz, wójt Uścia Gorlickiego.

I wójt, i starosta chwalili prezesa stadniny Stanisława Ciubę.

- Z każdym rokiem stadnina się rozwija. Jest kolebką agroturystyki, jedyna taka stadnina koni huculskich w Europie jest właśnie w Regetowie - stwierdził Dymitr Rydzanicz.

Mirosław Wędrychowicz podkreślił, że majówka to okazja do zmierzenia się jeźdźców i powożących bryczkami w konkurencjach sportowych, ale też do promowania powiatu gorlickiego jako „zagłębia końskiego”. - Dziękuję prezesowi Ciubie za organizowanie co roku wielu ciekawych imprez w Regietowie. Nie tylko końskie, bo ściąga tutaj także artystów z największych scen teatralnych i operowych, nie tylko polskich. To unikatowa działalność - zaznaczył gospodarz powiatu gorlickiego.

Posłanka Barbara Bartuś chwaliła Regietów jako „esencję polskości: piękne konie, piękny krajobraz, piękna zieleń”. - Miałam przyjemność jeździć ostatnio po wielu krajach, ale nigdzie nie było tak pięknie, jak u nas - w Polsce, a szczególnie w powiecie gorlickim i Uściu - stwierdziła. I zachęcała uczestników majówki do większego zainteresowania kiermaszem rękodzieła. - Jest sporo stoisk, a wśród nich stragan Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lipinek, mają anioły i piękne rękodzieła stworzone przez uczestników warsztatów - apelowała o wsparcie WTZ, w których prowadzone są zajęcia dla niepełnosprawnych.

Były też stoiska całkiem komercyjne, od biżuterii, obrazów, wiklin, wyrobów z drewna po artykuły dla koniarzy: siodła, toczki, buty i wiele innych. Imprezie towarzyszyły koncerty, m.in. Zespołu Folkowego „Hudacy” oraz grupy „Ramolsi”.

Wśród gości byli też m.in. wiceburmistrz Gorlic Janusz Fugiel, gorliccy komendanci powiatowi policji Michał Gawlik i straży pożarnej Andrzej Stafiej, a także prokurator okręgowy w Gorlicach Tadeusz Cebo, Stefan Hładyk ze Zjednoczenia Łemków i Piotr Czuchta, starosta Watry, która niedługo odbędzie się w Zdyni. A także szefowie związków hodowców koni - małopolskiego i ogólnopolskiego.

Tegoroczna Majówka odbyła się pod patronatem marszałka Małopolski Marka Sowy.

(BW)

Fot. Wacław Kubiniec

Podziel się

Galeria

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się