UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Joachima, Liliany, Szymona Czwartek, 03.09.2015

W Przysietnicy świętowali 75 lat Ochotniczej Straży Pożarnej

*}
Kategoria: Pod paragrafem 12-07-2011, 07:54 czytane:

839

 razy
komentarzy: 2

Jubileusz 75-lecia obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Przysietnicy. Uroczystości zainaugurowała defilada i msza święta.

Defiladę prowadziła orkiestra dęta pod batutą Jana Jamrozowicza. Druhowie przemaszerowali od domu strażaka do kościoła i uczestniczyli w mszy dziękczynnej w intencji strażaków i ich rodzin. Po nabożeństwie, w budynku straży odbyła się część oficjalna jubileuszu, którą prowadził druh Kazimierz Ptaśnik.

Wśród gości, którzy zjawili się w niedzielę (10 lipca) w Przysietnicy byli między innymi naczelnik Państwowej Straż Pożarnej w Nowym Sączu brygadier Marian Marszałek, prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczej Straży Pożarnej Antoni Bienias, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Antoni Piętka, poseł RP Tadeusz Patalita, radny sejmiku Leszek Zegzda, burmistrz Starego Sącza Marian Cycoń oraz dyrektor Zespołu Szkół w Przysietnicy Zofia Golonka.

 

Prezes OSP w Przysietnicy, Kazimierz Gizicki przedstawił historię straży od założenia do chwili obecnej. Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie druhów i wręczenie odznaczeń państwowych i związkowych. Złote medale związku OSP otrzymali: Mieczysław Cieślicki i Jan Ogorzały, srebrne: Stanisław Godawski i Marek Padula, brązowe: Kazimierz Gizicki, Bogdan Ogorzały, Paweł Ogorzały i Józef Stojda. Wręczono też odznaki wzorowego strażaka i za wysługę lat, które odebrali: Tadeusz Gizicki i Jan Gizicki. Obchody zakończyły się bankietem i festynem z udziałem mieszkańców Przysietnicy.

 

WARTO WIEDZIEĆ:

Ochotnicza Straż Pożarna w Przysietnicy została założona 13.01.1936 r. W roku 1937 z inicjatywy druhów, została rozpoczęta budowa nowej szkoły, a w 1939 strażacy rozpoczęli budowę remizy, którą przerwał wybuch wojny. 23 września1954 roku odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy strażackiej. Był to budynek drewniany, jednak  służył  całemu środowisku  Przysietnicy do roku 1992 . Idea budowy nowego obiektu zrodziła się w 1974 roku. Na wniosek Stanisława Gołdyna podjęto uchwałę o budowie nowej remizy pod nazwą „Dom Strażaka”. Ustalono, że nowy obiekt ma służyć całej społeczności Przysietnicy. Budowę rozpoczęto 1983 roku, a uroczyste otwarcie odbyło się 18 października 1992 r. Dziesięć lat później zakupiono samochód pożarniczy Star. W roku 2008 rozpoczęto remonty domu strażaka i remizy, dzięki wsparciu środków z urzędu gminy, urzędu marszałkowskiego, fundacji wspomagania wsi oraz własnym środkom i pracy społecznej druhów. 

 

(MB)

źródło, foto: OSP Przysietnica/Kazimierz Gizicki

Podziel się

Komentarze