Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
18/03/2018 - 11:25

Bonawentura: Stary Sącz znów stanie się stolicą podróżników

Szesnaście prezentacji podróżniczych, trzy filmy, warsztaty kreatywne dla dzieci, koncerty muzyki świata i wystawa fotograficzna. Już w piątek 23 marca w starosądeckim Sokole rozpocznie się 8. Festiwal Podróży i Przygody Bonawentura najważniejsza imprez tego typu w naszym regionie.

Wśród gości tegorocznej Bonawentury nie zabraknie gwiazd. O swoich podróżach opowiadać będą m.in Marcin Kydryński i Mirosław Hermaszewski oraz himalaistki Ola Dzik i Monika Witkowska. Jako gość specjalny do Starego Sącza powraca Piotr Strzeżysz. Jak zawsze będziemy dyskutować o nowych trendach w podróżowaniu w tym roku takim tematem będzie post-turystyka.
piątek blok A  (godz. 18.00 - 22.00)

gość specjalny Piotr Strzeżysz "Podróżowanie to szukanie baśni. Z Patagonii na Alaskę" 
Przywilej rozpoczęcia 8 Bonawentury przypadnie w udziale Piotrowi Strzeżyszowi laureatowi nagrody publiczności sprzed 5 lat, który opowie o swojej epickiej wyprawie rowerem z Patagonii na Alaskę. Będzie to dalszy ciąg rozpoczętej kiedyś opowieści o niezwykłej, a przerwanej przez wypadek (złamane kolano) wyprawie w odwrotnym kierunku. 
Jakub Rybicki " Grenlandia Rowerem" 
Opowieść o wyprawie rowerowej przez Grenlandię. Jakub Rybicki i Paweł Wicher jako pierwsi Polacy pedałowali zimą przez góry, jeziora i fiordy największej wyspy świata, walcząc ze śniegiem, wiatrem, mrozem i globalnym ociepleniem. Podróżnicy pokonali około 500 kilometrów, większość w kompletnie dzikim terenie.
gość specjalny Marcin Kydryński "Moje fascynacje; Afryka, Lizbona" 
Marcin Kydryński to znany dziennikarz muzyczny, kompozytor, autor tekstów, producent, ale także podróżnik i fotograf.  Jest autorem dwóch książek, które są pretekstem do spotkania podczas Bonawentury; "Biel. Notatki z Afryki" oraz "Lizbona. Muzyka moich ulic". 
Autor opowie o swych przemyśleniach po licznych, odbywanych od 25 lat podróżach do Afryki, pokazując ten nieujarzmiony, dziki i nieustannie się zmieniający kontynent oraz o swojej miłości do jednego z najpiękniejszych miast świata i jego przebogatej muzyki.
sobota poranek filmowy dla dzieci (bezpłatny) 
10.00 "Wiosła w dłoń. Charlie Brown" (anim. USA 1977, 72 min.) 


Sobota blok B  (godz. 12.00 - 16.15)

Beata, Konrad i Mikołaj Tulej "Zakryte piękno – Czeczeni po dwóch stronach Kaukazu" 
Rodzina podróżników; Beata Rudnik-Tulej, Konrad Tulej, Mikołaj Tulej odpowiedzą o ludziach spotkanych w górach Czeczeni. Będzie o dzikości natury, o Kistach i uchodźcach w Wąwozie Pankisi (Wąwozie Ludojadów), o historii i kamiennych wieżach - o „zakrytym” pięknie Kaukazu.
Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński "Pacific Crest Trail" 
Liczący 4265 km szlak Pacific Crest Trail to jeden z najdłuższych szlaków trekkingowych w USA. Panowie do wyprawy przygotowywali się pięć miesięcy. Wędrówkę rozpoczęli 9 maja 2016 roku w miejscowości Campo w Kalifornii, tuż przy granicy z Meksykiem, zakończyli 18 października 2016 roku w Parku Manning w Kanadzie. Trasę pokonali w 163 dni. Prawdopodobnie są pierwszymi Polakami, którzy przeszli Pacific Crest Trail.
Robert Tomalski "Samotna wyprawa kajakiem pod prąd. Wołga 2017" 
Nikt dotąd nie zmierzył się w ten sposób z morderczą, rosyjską rzeką Wołgą. Robert Tomalski z Lesiowa koło Radomia, dokonał rzeczy niebywałej. Ponad 3,6 tysiąca kilometrów przez 53 dni wiosłował pod prąd. Średnio dziennie pokonywał 75 kilometrów, ale bywały dni, że płynął 130 kilometrów. Najgorzej wspomina 11 dni podczas których bezskutecznie walczył z ... meszkami.Wyczyn niewątpliwie godny jest uznania i poznania!
Olka Zagórska-Chabros "Bałkany Niesamowite" 
Ola i Marek odwiedzają Bałkany regularnie od 2012 roku, lecz każde z nich swoją przygodę z tym regionem zaczęło dużo wcześniej. Podczas każdej, kolejnej wizyty na Półwyspie Bałkańskim odkrywali miejsca, które po prostu ich zachwycały, zaskakiwały i sprawiały, że nie mogli o nich zapomnieć. W trakcie prezentacji zabiorą nas do pięciu krajów: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa i Macedonii. 

Sobota blok C  (godz. 18.00 - 12.15)
Michał Woroch "Wheelchairtrip przez obie Ameryki" 

Dwóch przyjaciół na wózkach inwalidzkich rzuciło wyzwanie trasie a przy okazji – samym sobie. Przez dziewięć miesięcy poruszali się Landroverem Defenderem, do którego samodzielnie zaprojektowali szereg udogodnień. Z początku, kiedy opowiadali o swoim planie, pukano się w czoło. Pomimo wszystkich przeciwności ruszyli w podróż życia. Po 262 dniach drogi silnik się poddał. Oni nie.
Jakub Czajkowski "Konno przez Mongolię i Kirgistan" 
Wyprawy konne to wyjątkowa forma poznawania Azji Centralnej. Na dzielnych i wytrzymałych wierzchowcach dotrzemy w naprawdę w niesamowite miejsca. Wespniemy się na wysokie przełęcze Niebiańskich Gór Tien-szan i nad malownicze wysokogórskie jeziora. Galopując bezkresnym mongolskim stepem poczujemy wiatr we włosach ciesząc się prawdziwą, niczym nie skrępowaną wolnością
Żaneta i Jacek Govenlock "Hinduskie święta. Kumbh Mela i Holi" 
Poznamy Indie z perspektywy dwóch spektakularnych świąt hinduskich. 
Kumbh Mela, największe zgromadzenie religijne w świecie jest obchodzone przez hinduistów raz na 12 lat.   Z kolei święto Holi - to bardzo radosny czas powitania wiosny, którego głównym zwyczajem jest wzajemne posypywanie się i polewanie kolorowymi farbami.
Jacek Torbicz "Trobriandy - wyspy z życia seksualnego dzikich" 
Występem kończącym sobotnie pokazy będzie prezentacja Jacka Torbicza. Podróżnik i geograf podążył śladami Bronisława Malinowskiego, światowej sławy antropologa, który spędził w Trobriandach dwa lata. Torbicz pokaże życie "dzikich" niemal równe sto lat od pobytu Malinowskiego.
Niedziela blok D (bezpłatny) godz 10.00- 13.00

film "Wrzeszczący faceci"(org. Huutajat) , reż. Mika Ronkainen, 2003 Finlandia, [72 min] wstęp wolny

film "Ostatni Nomadzi" (org. NömadakTx), reż. Raúl de la Fuente, 2006 Hiszpania, [88 min]

warsztaty kreatywne dla dzieci (6-12 lat) „Tam gdzie skaczą kangury, czyli podróż do Australii” Alicja Rapsiewicz [60 min] (Sokół, I pietro) (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczone obowiązują zapisu w kasie)

Niedziela blok E (godz. 14.00 - 19.30) 
Marysia Złonkiewicz "Post-turysta. Porozmawiajmy o świadomym i etycznym podróżowaniu" 
Będziemy rozmawiać o post-turystyce, czyli o świadomym i etycznym podróżowaniu. Tylko, co to wszystko oznacza w praktyce? Między innymi to, że dla post-turysty mieszkańcy odwiedzanych miejsc powinni być partnerami, podmiotami spotkania – nie wakacyjną obsługą lub krajobrazem. 
Monika Witkowska "Everest - mity i fakty" 
Na temat zdobywania najwyższej góry świata krążą legendy. Co jest prawdą, a co nieuzasadnioną legendą opowie zdobywczyni tej góry, a zarazem Korony Ziemi - Monika Witkowska. 
Ola Dzik "Hindukusz, Kohe Tez 2016" 
Wyprawa z udziałem Oli udała się do doliny Urgunte Bala w celu eksploracji gniazda siedmiotysięczników, tak istotnych niegdyś dla polskiego i światowego wspinania, lecz od czasów sowieckiej agresji w 1979 całkowicie zapomnianych. Ważna była także podróż przez fascynujący Korytarz Wachański, z jego niezwykle gościnną i pracowitą, żyjącą w trudnych warunkach przyrodniczych ludnością.
Karolina Cicha - solo, koncert "9 języków" 
Podczas recitalu Karoliny Cichej będziemy mieli okazję usłyszeć aż 9 różnych języków: ukraiński, litewski, rosyjski, romski, białoruski, jidysz tatarski. To języki mniejszości narodowych zamieszkujących województwo Podlaskie – rodzinne strony artystki. 
gość specjalny gen. Mirosław Hermaszewski "Marzenia i ciężar nieważkości" 
Wyjątkowa okazja na spotkanie w oko w oko z polskim kosmonautą, który został wytypowany spośród elity polskich lotników jako najlepszy z najlepszych do tej wyjątkowej misji. Tak to prawda. Ma w sobie Hermaszewski coś z żywych legend. Ileż godzin treningu, ile nauki, wysiłku, stresu - trudno sobie wyobrazić. Dodatkowym atutem generała oprócz pasjonującej biografii jest jego mądrość życiowa oraz dystans jakiego nabrał do otaczającego świata i ... rzadkiej próby gawędziarski talent.  Tak więc przygotujcie się na pasjonujące opowieści o życiu jedynego polskiego pilota-kosmonauty. 
Oprac.: ES Fot.: Organizator

Bonawentura: Stary Sącz znów stanie się stolicą podróżników




Fot.: organizator






Dziękujemy za przesłanie błędu