Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
12/01/2018 - 12:50

Wójt Chełmca torpeduje radnych tam, gdzie oni głosu zabrać nie mogą

Na stronie internetowej chelmiec.pl władze Chełmca postanowiły odnieść się do wątpliwości piątki radnych, którzy wstrzymali się od głosowania nad budżetem gminy na 2018 rok. Wątpliwości radnych torpeduje się wybiórczo i zarazem tam, gdzie ci praw do polemiki nie mają, bo władze Chełmca oficjalnej strony używają na wyłączność. Czy na taki poziom polemiki z radnymi liczyli mieszkańcy gminy wybierając swoje władze?

W publikacji Chełmiec: Dlaczego pięciu radnych nie kupiło "rekordowego budżetu"? pięciu radnych Józef Bajdel, Stanisław Furtak, Jakub Ledniowski, Waldemar Marszałek i Józef Włodarczyk rzeczowo argumentują dlaczego nie zdecydowali się powiedzieć: tak dla budżetu gminy.

Zgodnie mówią o tym, że większość środków na inwestycje skoncentrowanych będzie wokół rozbudowy centrum samej tylko miejscowości Chełmiec, głośno pytają co gmina chce sprzedać ze swojego majątku by zyskać 10 milionów do zbilansowania budżetu a Ledniowski alarmuje, że nadal gmina nie ruszyła z naprawą wadliwie wykonanej kanalizacji w Świniarsku.

Jak widać głośna krytyka nie w smak władzom Chełmca bo zaraz po naszej publikacji, do której nomen omen link na chelmiec.pl jest nieaktywny, pojawiło się na oficjalnej stronie urzędowej sprostowanie. Tylko czy odpowiada ono na wątpliwości radnych?

Zobacz też: Rząd ogłosił: Chełmiec nie będzie miastem. Wójt Stawiarski podnosi larum

Na wstępie autorzy sprostowania odnoszą się do słów radnego Józefa Bajdla. - Miałem szereg pytań, które głośno zadawałem na sesji, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi.

- Nieprawda. Pan Radny Józef Bajdel owszem zadawał pytania podczas dyskusji nad budżetem gminy, jednak każdorazowo otrzymywał odpowiedź od skarbnika gminy i sekretarza gminy, co potwierdza nagranie z sesji - ripostują autorzy komunikatu i wymieniają inwestycje, które zrealizowano ostatnio w Wielogłowach.

Próżno jednak szukać informacji, która według Bajda była najważniejsza: co chce gmina sprzedać by zarobić 10 milionów a tak naprawdę to właśnie to pytanie było kluczowe i dla Bajda i dla kolejnego sceptycznego dla budżetu rajcy Władysława Marszałka. I tak naprawdę to owo 10 milionów, które są własnością wszystkich mieszkańców gminy zadecydowało o ich ostatecznej decyzji. Radni podkreślali, że wedle obowiązującego prawa, to rada powinna zadecydować czy i za ile powinno być sprzedane na długo przedtem jak zysk został wpisany do budżetu.

Marszałkowi dalej władze wytykają, to co on sam powiedział – już od dwóch lat dokumentacja na rozbudowę kanalizacji w Ubiedzie jest opracowywana. Radny wcale temu nie przeczy i tak naprawdę sygnalizuje, że proces dałoby się zamknąć w try miga, gdyby zamiast budować chełmiecki rynek najpierw gmina wywiązała się z tego, co jest jej głównym obowiązkiem. A do tych obowiązków należy w pierwszej kolejności nie budowa kolejnego basenu a kanalizacji właśnie.

Zobacz też: Chełmiec: budżet na kredyt. Radni zgodzili się na kolejne zadłużenie gminy

Ale i ten argument został storpedowany.

- Ponadto argument że rozbudowywany jest rynek Chełmca jest co najmniej dziwny, bo należałoby się zapytać Pana Radnego czy wie, że infrastruktura budowana w Chełmcu (basen, Centrum Kultury, obserwatorium) służy i służyć będzie wszystkim mieszkańcom gminy w tym mieszkańcom miejscowości Ubiad? – napisano na chelmiec.pl

Najmocniej jednak oberwało się radnemu Jakubowi Ledniowskiemu, który nie może gminie wybaczyć, że mimo systematycznie ponawianych obietnic i posiadania odpowiednich środków nadal nie widać prac przy naprawie wadliwie zrobionej kanalizacji we Świniarsku. Radny jest bardzo sceptyczny czy w tym roku sprawa znajdzie szczęśliwy finał.

Adwersarze Ledniowskiego w ogóle pomijają to, że radny podkreśla zadowolenie z planów budowy Centrum Aktywnego Wypoczynku w reprezentowanej przez niego miejscowości a jednie ma żal, że wydatki nie są rozdzielane po równo na wszystkie sołectwa i piszą:

-(…) Pan Radny Ledniowski nie zauważył pewnie, że w budżecie gminy zapisano inwestycje dla każdej z miejscowości gminy. Jako radny z miejscowości Świniarsko powinien wiedzieć też, że w 2018 roku szczególnie wiele inwestycji zaplanowano w jego miejscowości m.in. budowa Centrum Aktywnego Wypoczynku, budowa ścieżki rowerowo – biegowej, remont 14 km wadliwej kanalizacji czy środki przeznaczone na fundusz sołecki. (…)

Jednocześnie zamiast wyłożyć konkrety, dlaczego feralna kanalizacja nie jest jeszcze naprawiona wracają do zaszłości sprzed wielu, wielu lat i szczują Jakuba Ledniowskiego na jego kolegę z rady.

Zobacz też: MSWiA publicznie ogłasza, że Chełmiec stracił atrakcyjność inwestycyjną! O co chodzi?

- W tym miejscu radni ze Świniarska powinni szczególnie podziękować radnemu Józefowi Bajdlowi z Wielogłów, który był członkiem komisji przetargowej, która w II etapowym przetargu zadecydowała o powierzenie wykonania zadania firmie, z którą gmina prowadzi spór sądowy o spartaczenie w 90 % kanalizacji w Świniarsku przez co gmina musi wydać kolejne miliony na jej naprawę.

A co z zarzutem radnego PiS o tym, że budżet gminy jest narzucany przez autorów a z głosami sołtysów i radnych nikt się nie liczy?

- Pan Radny Ledniowski zapomniał chyba, że uchwała budżetowa przygotowywana jest przez wójta gminy na podstawie zgłoszeń i propozycji dokonywanych przez m.in. radnych i sołtysów. Do wyłącznej właściwości Rady Gminy zgodnie z § 17 statutu gminy należy też uchwalanie budżetu gminy. Trzeba zatem zebrać grupę radnych i podpisać petycje do odpowiedniego Ministerstwa w sprawie zmiany ustawy (w czym ww. panowie mają doświadczenie) – grzmią autorzy sprostowania.

Czy na taką polemikę liczyli i liczą mieszkańcy gminy Chełmiec? Pod tekstami na publikowanymi na stronie chełmiec.pl komentarzy umieszczać nie można….

ES [email protected] Fot.: Ilustracyjne sadeczanin.info 

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu