Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 grudnia. Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny
17/04/2018 - 07:55

Co odkryli w Maszkowicach archeolodzy ? [WIDEO]

Ekipa naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego znowu szykuje się do powrotu na Górę Zyndrama w Maszkowicach, żeby dalej odkrywać tajemnice pradawnej osady sprzed trzech tysięcy lat. Dotychczasowe badania już pozwoliły odpowiedzieć na wiele pytań. Archeolodzy nakręcili film z wykopalisk i zrobili komputerową symulację wyglądu prehistorycznej osady.

Pierwszych odkryć na Górze Zyndrama naukowcy dokonali w sierpniu 2015 roku. Początkowo, archeolodzy byli przekonani, że znajdująca się tam osada pochodzi z czasów przed Chrystusem. Wyniki badań były zaskakujące.  Do tej pory za najstarsze kamienne obiekty architektoniczne w tej części Europy uchodziły głównie kościoły z dziesiątego wieku. Wykopaliska z Maszkowic okazały się od nich starsze o blisko 3 tys. lat.

Czytaj też Najazd archeologów na Maszkowice

Jak dotąd archeologom udało się odsłonić połowę murów osady. Wśród licznych znalezisk była miedzy innymi ceramika. Wszystkie zbiory naukowcy szczegółowo opisali i skatalogowali.  Nakręcili też  film z wykopalisk i zrobili komputerową symulację wyglądu prehistorycznej osady.

[email protected] fot. archiwum YouTube

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu