Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/03/2019 - 07:05

Nauczyciele idą na głodową wojnę o podwyżki w małopolskim kuratorium

Od tygodnia nauczyciele z oświatowej „Solidarności” okupują małopolskie kuratorium oświaty. Żądają podwyżek i chcą na ten temat rozmawiać z przedstawicielem rządu. Jak dotąd nic nie wskórali. Teraz zamierzają ogłosić protest głodowy.

Jeśli rząd nie spełni postulatów pracowników oświaty, związkowi nauczyciele z  „Solidarności” , którzy już ponad tydzień okupują małopolskie kuratorium, rozpoczną protest głodowy - poinformował przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

Czytaj też Czy będzie strajk w sądeckich szkołach zamiast gimnazjalnych egzaminów? 

Udział w głodówce, która ma się rozpocząć w poniedziałek,  już zadeklarowało kilka osób. Decyzja zapadła podczas czwartkowego nadzwyczajnego posiedzenia Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Krakowie.

- Protest potrwa aż do momentu satysfakcjonującego nas rozwiązania, czyli podpisania porozumienia z rządem – zapowiedział Proksa. Dodał, że harmonogram okupacji w Krakowie jest przygotowany i w okupacji, która ma charakter rotacyjny, brać udział będą kolejne osoby z całego kraju. Codziennie, od 11 marca, w budynku kuratorium oświaty w Krakowie akcję okupacyjną prowadzi kilkanaście osób – powiedział dziennikarzom Proksa.

Czytaj też Przybili na drzwiach list do premiera, protestują i czekają na podwyżki

Przypomnijmy, że protestuje też nauczyciele ze Związek Nauczycielstwa Polskiego, który domaga się podwyżki tysiąc złotych i zapowiada ogólnopolski strajk na 8 kwietnia.

Choć Solidarność oficjalnie nie zamierza przyłączyć się do strajku ZNP, to mówi się, że wielu nauczycieli zrzeszonych w „Solidarności” weźmie udział w strajku, choć ma  to być osobista decyzja każdego z nauczycieli.  

Związkowcy z „Solidarności” żądają podwyżek płac o 15 procent od pierwszego stycznia 2019 roku, także wyrównania stawek za ubiegłe miesiące oraz 15 proc. od pierwszego stycznia 2020 roku. Dałoby to średni wzrost wynagrodzeń o tysiąc złotych. Oświatowa Solidarność krytykuje też wydłużony czas awansu zawodowego nauczycieli. Według nowych zasad nauczycielem kontraktowym można zostać dopiero po blisko dwóch latach, wcześniej wystarczył dziewięciomiesięczny straż.

[email protected] Fot. solidarnosc.org.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu