Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 grudnia. Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny
13/11/2017 - 19:15

Uwaga! Ważna zmiana w okresowych badaniach technicznych samochodów

Dzisiaj w życie weszły pewne nowe regulacje dotyczące okresowych badań technicznych samochodów. Co rzuca się w oczy? Za przegląd zapłacimy przed wykonaniem usługi, co ma ukrócić proceder dopuszczania do ruchu pojazdów, których stan na to nie pozwala.

- Czytałem takie zestawienie ostatnio, że w Niemczech statystycznie co szósty samochód  nie przechodzi pozytywnie okresowego badania technicznego. Według danych w Polsce negatywnie wypada… co pięćdziesiąty! Dlatego tak jest, bo u nas wielu diagnostów przymyka oko na pewne usterki czy problemy z samochodem - wyjaśnił nam pan Andrzej, mieszkaniec Nowego Sącza od kilkunastu lat pracujący w zawodzie.

Po polskich drogach jeździ wiele samochodów, które już samym swoim wyglądem sugerują, że ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Za usunięcie takich pojazdów z ruchu drogowego odpowiadać miał system obowiązkowych i regularnych przeglądów technicznych, wykonywanych przez certyfikowane stacje diagnostyczne.

Życie pokazało jednak, że nie przynosi on zamierzonych rezultatów i stąd próba naprawy sytuacji.

- Z tego co wiem różne rzeczy się zdarzają. Jak auto nie przechodzi badania, to kierowcy starali się uprosić, aby pomimo usterek podbić im badania, obiecując jak najszybciej ich naprawienie. Mówi się też o propozycjach łapówek, choć ja osobiście się z czymś takim nie spotkałem. Tak zwane próby brania na litość to standard - dodał nasz rozmówca.

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym spowodowała, że badanie techniczne przeprowadza się po uiszczeniu przez właściciela lub posiadacza pojazdu opłaty za przeprowadzenie badania technicznego i opłaty ewidencyjnej. Ma to zmusić kierowców do skorygowania usterek przed przyjazdem na stację kontroli pojazdów, aby nie ponosić zbędnych kosztów. 

Wyjątkiem będą przedsiębiorcy. Dla nich wprowadzono regulację pozwalającą na wniesienie opłaty po zakończeniu badania technicznego, jeśli rozliczenie tej usługi jest na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności. 

Michał Śmierciak ([email protected])


 
Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu