Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
06/10/2018 - 14:50

Krystyna Aleksander jest orędowniczką dzieci niepełnosprawnych

Krystyna Aleksander to znakomita poetka i malarka. Wiersze pisze już od dziewiątego roku życia. Od ponad trzydziestu lat jest orędowniczką działań na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Chętnie włącza się w życie kulturalne rodzimego miasteczka oraz regionów Pienin i Sądecczyzny.

Krystyna Aleksander swój pierwszy wiersz napisała w wieku 9 lat, ale na poważnie zainteresowała się sztuką ludową w 1984 roku. Maluje na płótnie, szkle, tworzy witraże, wyrabia sztukę użytkową: malowanie ceramiki, zdobienie pisanek, malowanie kartek świątecznych, wykonywanie haftu artystycznego i koronkarstwa.

Tematyka jej obrazów to najczęściej krajobrazy, panoramy, kwiaty, tematy związane z Pieninami oraz motywy sakralne. Posiada również wiele obrazów św. Kingi. Przez kilka lat, po wojnie pracowała jako nauczycielka. Jest autorką wierszy pisanych językiem literackim oraz gwarą.

Krystyna Aleksander

Wydała sześć tomików poezji, stworzyła hymn Gimnazjum w Krościenku. Na życzenie przełożonej klarysek napisała „Godzinki Pienińskie”, które ukazały się w „Pracach Pienińskich”. Jej wiersze były publikowane m.in. w „Pracach Pienińskich”, „Twórczości Ludowej”, „Podhalance”, „Wiadomościach Bocheńskich” i w „Słowie Powszechnym”.

Ponad siedemnaście lat mieszkała na Sądecczyźnie: w Nowym Sączu i okolicach (Tyliczu, Dąbrowie). Mieszka w Krościenku nad Dunajcem. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, Związku Podhalan oraz Stowarzyszenia Artystów Pienińskich. Prowadziła dom wypoczynkowy w Krościenku nad Dunajcem, w którym bywali m.in. Anna Dymna, Dorota Pomykała, Dorota Segda, Monika Niemczyk, Jan Englert i wielu innych. Dom ten przepełniony jest atmosferą twórczości ludowej.

Krystyna Aleksander intensywnie pracuje na rzecz dzieci niepełnosprawnych, objęła swą opieką koła dzieci niepełnosprawnych w Szczawnicy, Krościenku, Mielnicy, Koninie, Bychawie i Tarnowie. Wspiera Fundację Dzieci Pienin w Krościenku nad Dunajcem. Prowadziła zajęcia plastyczne w miejscowej szkole.

Krystyna Aleksander ma bogaty dorobek artystyczny zarówno z dziedziny plastyki, jak i poezji. Obrazy malarki znajdują się w Niemczech, Australii, Norwegii, Stanach Zjednoczonych. W Domu Pielgrzyma w Watykanie znajduje się jej obraz na szkle pt. „Św. Kinga”.  Jest autorką „Godzinek Pienińskich” i „Godzinek Starosądeckich”, a także licznych tomików wierszy:„Łzą Kingi zakwita”,  „Tobie Kingo śpiewam”,  „Modlitwa spod Pienin”,  „Na strunach serca” oraz „Sercem pisane”, który jest dedykowany dzieciom skrzywdzonym przez los.

Autorka napisała ponad pięćset wierszy. Była uczestniczką kilkudziesięciu wystaw malarskich, m.in. w Krakowie, Nowym Targu, Tarnowie, Ożarowie Świętokrzyskim, a także na Słowacji.  Spotkania autorskie artystki odbywały się w wielu polskich miastach.

Krystyna Aleksander jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Związku Podhalan. Od 1993 roku działa w towarzystwie walki z kalectwem. Od ponad 25 lat bierze udział w akcjach charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych, przekazuje swoje prace i wykonuje wianki z żywych kwiatów na cele dobroczynne. Nadal tworzy - w ostatnich miesiącach napisała kilkanaście nowych wierszy. Wzbogaca swoją poezją okolicznościowe uroczystości lokalne i kościelne.

Artystka na swoim koncie ma liczne osiągnięcia. W 2001 roku otrzymała tytuł „Zasłużony Działacz Kultury”. Rok później została odznaczona za zasługi dla gminy Krościenko nad Dunajcem. W 2015 roku dostała tytuł „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2016 roku została Honorowym Obywatelem Gminy Krościenko nad Dunajcem.

- Artystka pisze wiersze od dziewiątego roku życia do dziś. Od ponad trzydziestu lat jest orędowniczką działań na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Chętnie włącza się w życie kulturalne rodzimego miasteczka oraz regionów Pienin i Sądecczyzny. Swoją twórczością rozsławia piękno Sądecczyzny, Pienin, Krościenka i gór. Sławi Świętą Kingę, której postać wielokrotnie pojawia się w jej poezji i malarstwie.

Jest cierpliwym pedagogiem, ma umiejętności dydaktyczne, chętnie pracuje z dziećmi, aby podzielić się doświadczeniem w pracy twórczej i przekazać im cząstkę swojej miłości do Świętej Kingi i jej dziedzictwa oraz miłości do gór – argumentuje Bożena Soliwoda.

Materiał na otwartej licencji Creative Commons 3.0 Polska (BY-SA)

[email protected], fot. Bożena Soliwoda/TK





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu