Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
18/08/2023 - 13:30

I znowu będzie zakupowy szał. Fani ogrodnictwa już szykują się na targi AGRO Nawojowa

Pieszo, na rowerach, na motorach, samochodami… kiedy w Nawojowej są targi walą tam tłumy, bo wszystko to, co potrzebne jest i w przydomowym ogrodzie, i gospodarstwie rolnym można obejrzeć, także kupić w jednym miejscu. Tegoroczne targi już po raz drugi pod szyldem AGRO Nawojowa, zaplanowano na początek września. Już teraz wiadomo, że lista wystawców będzie długa, bo jak zgodnie podkreślają przedsiębiorcy, Nawojowa to najlepsze miejsce, gdzie producenci spotykają się z tłumem potencjalnych klientów i gdzie jedni i drudzy, są bardzo zadowoleni.

Nawojowa to już marka

Jak było rok temu? Rewelacyjnie. Targi AGRO Nawojowa przyciągnęły tłumy wystawców i zwiedzających.  - Nie mogło być inaczej, bo ta impreza to po prostu silna marka, która liczy sobie dwadzieścia dziewięć lat – mówił w rozmowie z „Sądeczaninem”  starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Wystawę zna od podszewki, bo organizował ją od 1996 roku, a jako dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przez trzynaście lat był jej gospodarzem - właśnie w Nawojowej.

 W ubiegłorocznych targach wzięło udział ponad trzystu wystawców nie tylko z naszego regionu, ale także z całej Polski. Przyjechali rolnicy, sadownicy, nie zabrakło też producentów maszyn rolniczych, żywności ekologicznej, pszczelarzy oraz hodowców zwierząt czy właścicieli gospodarstw agroturystycznych.

Bardzo udane okazały się powiatowe dożynki. - Przyznam, że aż takiego frekwencyjnego sukcesu się nie spodziewałem – podkreślał starosta.

Czytaj też Wszystkich ogarnęło szaleństwo na punkcie tej aplikacji. Niewinna zabawa to groźna pułapka?  

Ten sukces nie mógł się zmarnować

 Rok temu powiatowy samorząd przeszedł rodzaj chrztu bojowego, bo imprezę pod nieco zmienioną nazwą, organizował bez udziału Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który po dwóch latach przerwy wymuszonej pandemią, zdecydował się na przeniesienie imprezy do Starego Sącza.

- Postanowiliśmy, że zostajemy w Nawojowej. Ten z sukcesem budowany przez lata znak promocyjny nie mógł się zmarnować. Wzięliśmy na siebie ciężar organizacji targów, a naszymi partnerami zostało aż jedenaście gmin z terenu powiatu, także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Krakowa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Lasy Państwowe, Małopolska Izba Rolnicza oraz Fundacja Sądecka.

 Chrzest bojowy na piątkę z plusem

Ten sukces był widoczny od skrzyżowania ulicy Nawojowskiej z obwodnicą.To był sznur samochodów. Prawie wszyscy jechali na targi, które przyciągnęły tłumy.

Jak podkreśla Marek Kwiatkowski zadowoleni byli i wystawcy i zwiedzający. – Rolnicy, sadownicy czy pszczelarze mogli nie tylko promować swoje produkty, ale także nimi handlować. Z kolei odwiedzający mieli szansę na kupno w dobrej cenie, prosto od producentów, ekologicznej żywności, sadzonek krzewów czy roślin ozdobnych. Ten mariaż w Nawojowej był wyjątkowo udany.

Czytaj też Czy to już boom na kredyty hipoteczne. Ludzie ruszyli do banków po pożyczki na własne M

Wielką atrakcją okazały się też koncerty zespołów ludowych i konkursy z nagrodami. Jak zawsze oblegane były stoiska twórców ludowych i kół gospodyń wiejskich, które serwowały regionalne smakołyki. To było połączenie dobrej zabawy z bogatymi tradycjami kulturalnymi naszego regionu.  

- Organizacyjny i frekwencyjny sukces tej imprezy dowiódł, że mieliśmy rację. Lepiej kontynuować to, co ma tradycję, a nie tworzyć coś nowego w innym miejscu – podkreślał starosta arek Kwiatkowski.

Kiedy w tym roku Nawojową znowu zaleje morze  ludzi? 

Targi, już po raz drugi pod szyldem AGRO Nawojowa, zaplanowane są na 2 i 3 dzień września. To pierwszy weekend jesiennego miesiąca.

Poza nowosądeckim starostwem organizatorem wystawienniczej imprezy  jest także Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Nawojowej i Stowarzyszenie Nowa Inicjatywa.

Czytaj też Co najbardziej rujnuje nasze domowe budżety? Top drożyzny ze sklepowych półek 

Godziny otwarcia wystawy:02.09.2023 r. (sobota) 9:00 - 18:00
03.09.2023 r. (niedziela) 9:00 -17:00

Oto program tegorocznych  targów

 • Dożynki Powiatu Nowosądeckiego,
 • Wystawa maszyn rolniczych, urządzeń do ogrodu,
 • Wystawy zwierząt: owiec, kóz, drobnego inwentarza i ptaków ozdobnych zwierząt futerkowych, zwierząt akwariowych i innych,
 • Wystawa budownictwa,
 • Kiermasz ogrodniczy,
 • Prezentacja firm przetwórczych, piekarni, mleczarni, pszczelarstwa itp. z możliwością kupienia żywności wytwarzanej na terenach wiejskich,
 • Kiermasz rękodzieła ludowego i rzemiosła, prezentacje zanikających zawodów,
 • Prezentacja ofert agroturystycznych, promocja regionów
 •  Stoiska instytucji zajmujących się rolnictwem, banków, firm ubezpieczeniowych, wydawnictw branżowych,
 • Degustacje regionalnych przysmaków,
 • Występy zespołów folklorystycznych i artystycznych, muzycznych i tanecznych,
 • Rozstrzygnięcie wojewódzkich konkursów rolniczych,
 • Mistrzowski pokaz w strzyżeniu owiec metodą tradycyjną,
 • Pokaz Młodego Hodowcy Owiec, Kóz i Drobnego Inwentarza,
 • Przejażdżki konne,
 • Strefa gastronomiczna,
 • Strefa rekreacyjna dla dzieci
   


Dziękujemy za przesłanie błędu