Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/03/2023 - 13:40

Dlaczego wierzymy, że Bóg zwycięża zło?

Celem Trenta Horna jest próba wyjaśnienia w prosty sposób, dlaczego katolicy wierzą w to, w co wierzą? Dlaczego należą do Kościoła i praktykują wiarę katolicką?

Dlaczego wierzymy, że Bóg zwycięża zło

Niekiedy ludzie pytają mnie: „Na jakie najtrudniejsze pytanie dotyczące wiary katolickiej pan odpowiedział?”. Zwykle spodziewają się, że było to pytanie natury technicznej, ale najtrudniejsze pytania, jakie mi zadawano, były bardzo proste i osobiste:
„Jeśli Bóg jest samym dobrem, to dlaczego mój syn zginął w wypadku?”
„Jeśli Bóg jest samą miłością, to dlaczego dzieci chorują na raka?”
„Jeśli Bóg jest wszechpotężny, to dlaczego nie naprawił tego, co jest złe na świecie?”
Problem zła i cierpienia jest jednym z najstarszych argumentów przeciwko istnieniu Boga. Jeśli Bóg jest wszechdobry i wszechpotężny, zło nie powinno istnieć. Lecz zło istnieje. Dlatego Bóg musi być albo słaby, albo zły, albo w ogóle go nie ma. 
Ten argument jest bardzo silny na poziomie emocjonalnym, ale z logicznego punktu widzenia nie udowadnia, że Boga nie ma. Tak naprawdę obiektywne dobro i zło dostarczają dowodu na istnienie Boga.

Czym jest zło?
Aby zrozumieć, jak Bóg mógł pozwolić, żeby istniało zło, musimy pojąć, czym to zło jest.
Zło nie jest rzeczą, którą Bóg stworzył, ale jest brakiem dobra, który Bóg toleruje. Zło jest pasożytem, który nie może istnieć bez dobra, tak jak rdza nie może istnieć bez metalu, który jest przez nią zżerany. Zło moralne, takie jak na przykład gwałt czy zabójstwo, nie może istnieć bez dobra ludzi, którzy dobrowolnie postanawiają postępować właściwie bądź niewłaściwie. Zło naturalne, takie jak ślepota czy choroba, nie może istnieć bez takich dobrych rzeczy jak zwierzęta lub planety.
Nawet jeśli Bóg nie stworzył zła, nadal możemy pytać: „Dlaczego Bóg pozwala, aby istniało zło takie jak morderstwo czy ślepota?”.

Krótka odpowiedź jest taka: dobrze jest pozwolić na istnienie zła, jeśli miałoby to wprowadzić więcej dobra albo nie pozwolić na większe zło. Ludzie dopuszczają chociażby zło wypadków samochodowych, ponieważ normalne używanie ulic i autostrad sprowadza większe dobro. Moglibyśmy wyeliminować wypadki samochodowe, pozbywając się samochodów, lecz takie wyjście byłoby gorsze niż problem, który staramy się rozwiązać. [...]

Co jednak z naturalnym złem jak choroby czy klęski żywiołowe, które nie są związane z naszą wolną wolą? To zło może pomóc nam rozwinąć cnoty, które by nie istniały, gdyby Bóg wyeliminował wszelkie przypadki cierpienia. Na przykład, Bóg nie może uczynić kogoś odważnym, jeśli ta osoba nie znajdzie się w niebezpieczeństwie. To zło może być również konieczne, abyśmy nie żyli w przewidywalnym świecie, w którym Bóg interweniuje co pięć sekund, by nas chronić przed bólem. [...]

Trent Horn, Dlatego jesteśmy katolikami, wydawnictwo W drodze, 2023







Dziękujemy za przesłanie błędu