Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
08/12/2017 - 08:45

Najlepsi biegacze górscy świata. Kogoś zobaczymy w Krynicy?

Międzynarodowe Stowarzyszenie Biegów Terenowych (ITRA) ogłosiło ranking najlepszych biegaczy 2017 roku. Czy kogoś z nich zobaczymy w Krynicy?

Ranking jest ustalany według indeksu ITRA, powstającego w oparciu o średnią ważoną 5 najlepszych wyników z ostatnich 3 lat. Wyniki są przeliczane na punkty i zliczane w rankingu ogólnym oraz - z uwzględnieniem dystansu - w poszczególnych kategoriach biegów.

Wśród mężczyzn liderem zestawienia jest Amerykanin Jim Walmsley, który poprawił kilka rekordów tras, wygrał Tarawera Ultra na 102 km w Nowej Zelandii, 100-kilometrowy Gorge Waterfall, zeszłoroczny Lake Sonoma na 50 mil i jeszcze kilka innych biegów w USA. Był też piąty na mecie UTMB (Ultra Trail du Mont-Blanc), prestiżowego biegu na 170 km wokół masywu Mont-Blanc w Chamonix. Wyniki Walmsleya przełożyły się na indeks 946.

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Katalończyk Kilian Jornet, drugi zawodnik UTMB, zwycięzca Glen Coe Skyline w Szkocji, Hardrock 100 mil w Kolorado i alpejskich: Sierre-Zinal w Szwajcarii, uważanego za jeden z najpiękniejszych biegów świata oraz Maratonu Mont Blanc.

Podium najlepszych biegaczy trailowych zamyka zwycięzca CCC (101 km wokół Mont-Blanc) - Hayden Hawks ze Stanów Zjednoczonych. Na początku września jako jedyny przybiegł do mety w Chamonix przed naszym Marcinem Świercem.

Wśród pań na najwyższej pozycji sezon zamyka Francuzka Caroline Chaverot, która wysoki indeks (806 pkt) zawdzięcza dwukrotnemu zwycięstwu w Lavaredo Ultra-Trail, znanym górskim biegu ultra we włoskich Dolomitach. W 2016 roku stanęła na najwyższym stopniu podium Transgrancanarii 125 km na Wyspach Kanaryjskich i MIUT 115 km (Madeira Island Ultra-Trail) na portugalskiej Maderze.

Ultraska z Francji nieznacznie wyprzedza Amerykankę Megan Kimmel i Szwedkę Idę Nilsson.

Nieco inaczej wygląda ranking w poszczególnych kategoriach biegów, zależnych od dystansu. W biegach powyżej 100 km nadal prowadzi Walmsley, ale drugie miejsce zajmuje triumfator UTMB Francois D’Haene z Francji. Kilian Jornet jest trzeci.

To najlepsi na świecie. Organizatorzy 9. Festiwalu Biegowego czynią starania, aby któryś z biegaczy ścisłej czołówki wystartował w przyszłym roku w Krynicy, w Biegu 7 Dolin na 100 km.

Polskich biegaczy w TOP 10 rankingów nie ma. Najwięcej punktów i najwyższy indeks ITRA ma Marcin Świerc (872), który w tym roku zajął drugie miejsce w CCC (pierwsze w historii podium Polaka w biegach festiwalu UTMB w Chamonix).

Spośród pań najwyższym indeksem może pochwalić się Ewa Majer (734).

źródło: ITRA

Dziękujemy za przesłanie błędu