Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
04/03/2020 - 09:10

Anna Bodziony z Niskowej z dwoma medalami Virtus World Indoor Athletics 2020!

Polska uplasowała się na trzecim miejscu w klasyfikacji medalowej Virtus World Indoor Athletics 2020. Zawody odbyły się w Toruniu i były przeznaczone dla lekkoatletów z niepełnosprawnością intelektualną.

Aż dwa medale wywalczyła zawodniczka ZSON Start Nowy Sącz Anna Bodziony. Pochodząca z Niskowej biegaczka zaliczyła najszybsze 1500m w sezonie (5:11.57) i sięgnęła po brązowy medal. Trzeciego dnia zawodów Ania dodała jeszcze brąz w biegu na 3000m!

Mistrzyni z Niskowej. Dla Ani Bodziony biegi to całe życie

W sumie Polacy zdobyli 15 krążków - 4 złote, 2 srebrne i 9 brązowych. Za sprawą polskich lekkoatletek padły również trzy rekordy świata! Pierwszy z nich poprawiła Barbara Bieganowska (Niewiedział) w biegu na 1500 m. Wprawdzie przez większą część dystansu prowadziła Ukrainka Ludmiła Danilina, ale Polka jest absolutną królową „półtoraka”. Przed każdym startem powtarza, że skoro już zdecydowała się wystartować, nie zamierza nikomu oddawać medalu. W Toruniu nie było inaczej. Złota medalistka paraolimpijska i aktualna mistrzyni świata, odpaliła swój potężny finisz i zostawiła w tyle rywalki. Linię mety Barbara Niewiedział przekroczyła z czasem 4:36.03 i ustanowiła nowy rekord świata na hali. Nie będzie zapewne zaskoczeniem, że poprzedni również należał do niej.

Z kolei Daniel Pek, brązowy medalista mistrzostw świata w Dubaju, w Toruniu z czasem 4:08.26 sięgnął po brąz w finale 1500m i po srebro w biegu 800m (2:00.83).

Drugi dzień zawodów miał nową bohaterkę. To, że Karolina Kucharczyk nie sobie równych w skoku w dal, wiadomo co najmniej od mistrzostw Europy w Berlinie. W Dubaju podczas mistrzostw świata skoczyła na odległość 6.21 m, a w Toruniu poprawiła halowy rekord świata skokiem na odległość 5.85 m. Większym zaskoczeniem był drugi rekord świata Karoliny. 8.99 sek. - tyle potrzebowała, by ukończyć 60-metrowy sprint przez płotki.

Z medalami rywalizację zakończyły także zawodniczki z zespołem Downa. Zosia Dzięcioł (brąz na 60 i 200 m) oraz Magdalena Dąbrowska w jednym i drugim biegu sięgnęła po srebro. Zespół Downa nie jest osobną kategorią paraolimpijską. Utalentowane lekkoatletki nie mogą startować na paraolimpiadzie, jednak organizacja Virtus (dawniej INAS) to część ruchu paraolimpijskiego. Dzięki takim startom, bez względu na medale, dziewczyny zbliżyły się nieco do realizacji marzenia o startach w najważniejszych zawodach sportowych.

W konkurencjach biegowych, brązowym medalem zakończył się również start Sylwestra Jaciuka na 3000m, Sandry Przychychlebek na 800 m oraz Sabiny Stenka-Szymańskiej na 200 m.

Pełne wyniki imprezy: TUTAJ

IB, www.festiwalbiegow.plDziękujemy za przesłanie błędu