Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
15/05/2015 - 09:30

Jest termin ekshumacji czerwonoarmistów!

Czyżby stawiany od dawne postulat wielu środowisk patriotycznych (nie tylko z Małopolski) w sprawie ekshumacji szczątków 6. krasnoarmiejców spoczywających w zbiorowym grobie obok częściowo już zdemontowanego pomnika ku czci Armii Czerwonej przy Alei Wolności w Nowym Sączu miał zostać wreszcie spełniony?

Taką nadzieję daje list, jakie wystosowała do najbardziej konsekwentnego w tej materii Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, z upoważnienia wojewody małopolskiego Jerzego Millera, dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk.

Oto jego treść:

„W odpowiedzi na pismo z 9 kwietnia 2015 r. uprzejmie informuję, że zostały rozpoczęte działania proceduralne zmierzające do ekshumacji szczątków żołnierzy sowieckich z dziewięciu miejsc, w tym z grobu wojennego przy alei Wolności w Nowym Sączu. Złożenie szczątków wszystkich ekshumowanych żołnierzy Armii Czerwonej w mogile na kwaterze wojennej, znajdującej się na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu, z zachowaniem ceremoniału wojskowego, planowane jest na przełomie sierpnia i września br.”

Mam nadzieję, że ta obietnica zostanie dotrzymana i z końcem lata wszyscy czerwonoarmiści pochowani na ziemi sądeckiej (nie tylko w stolicy regionu) spoczną już na zawsze na wymienionym wyżej cmentarzu.

dr Jerzy Bukowski
rzecznik POKiN

**
Autor jest filozofem,  wydał "Zarys filozofii spotkania", piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju.