Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 kwietnia. Imieniny: Ireny, Kleofasa, Wincentego
04/10/2014 - 23:15

Pytania do Koalicji Nowosądeckiej

Koalicja Nowosądecka jest ostatnio bardzo aktywna w internecie. Niestety na większość pytań internetowych komentatorów nie odpowiadają, a jedynie obiecują, że odpowiedzą. Nie zniechęcony tym również mam pewne pytania i wątpliwości dotyczące wypowiedzi polityków tej koalicji podczas ostatniej konferencji prasowej.

Moje pytania nie mają na celu atakowanie nikogo, bo głównym przeciwnikiem w tych wyborach jest obecny prezydent, a jedynie podniesienie poziomu debaty publicznej i wyborczej.
Zatem:

1) Panie Bochenek, tłumaczenie wyborcom, że jeśli w Nowym Sączu byłby budżet obywatelki to już dawno byłoby boisko na os. Westerplatte jest kłamstwem i manipulacją. Budżet obywatelski polega na tym, że spośród wielu projektów, np. w małych Gorlicach jest ich prawie 20, wybiera się jeden, dwa które uzyskują największe poparcie wśród mieszkańców. Więc, jeśli byłby budżet obywatelski, to może mieszkańcom os. Westerplatte udałoby się przegłosować mieszkańców innych osiedli do swojego pomysłu. Biorąc jednak pod uwagę, że os. Westerplatte to jedno z wielu osiedli, wcale nie jest pewne, że to ich pomysł by wygrał głosowanie i zyskał największa ilość głosów. A podczas głosowania pewnie każde osiedle wystawi swój projekt. Nie jest powiedziane że wygra boisko na os Westerplatte.

2) Kolejna sprawa to parking na obecnym dworcu PKS. Otóż właścicielem placu jest MDA - Małopolskie Dworce Autobusowe - firma podległa pod marszałka województwa. Tymczasem pan Krawczyk mówi, że chce z powiatem dogadać się, aby tam powstał parking, to chyba nie wie jakie są szczeble administracji samorządowej i kto jest właścicielem dworca PKS w Nowym Sączu. Mieszkaniec Nowego Sącza, który stara się rozwiązywać bolączki tego miasta, jednak powinien wiedzieć kto jest właścicielem dworca PKS. A powiat nowosądecki nie ma nic do gadania przy sądeckim dworcu PKS. Mylić starostę powiatu z marszałkiem województwa to jednak nie wypada na tym poziomie uprawiania polityki. ( Stosuję nazwę „dworzec PKS” jako powszechnie przyjętą formę, bowiem firmy PKS w Nowym Sączu już nie ma, a jak wynika z najnowsze wieści również PPKS Oświęcim nie świadczy już usług przewozowych w naszym mieście, zatem samego PKS na dworcu PKS już nie ma).

3) Firmy transportowe dlatego trzymają auta w Brzesku, Krakowie czy na Śląsku, bo tam mają klientów i stamtąd biorą towary. Nie jeżdżą do Sącza nie dlatego, że nie ma drogi, tylko dlatego, że firmom transportowym się nie opłaca jechać na pusto do Sącza. Kierowca zostawia auto w Brzesku i jedzie autobusem do Sącza. I robi tak nie dlatego, że jest zła droga do Brzeska, tylko dlatego, że się nie opłaca jechać ciężarówką z samym kierowcą.

4) Sam korzystam z roweru poruszając się po Sączu, czemu zatem z publicznych pieniędzy ma się budować parkingi bezpłatne, z których będą korzystać tylko niektórzy mieszkańcy miasta. A jak znam życie, to z bezpłatnego wielopoziomowego parkingu koło Rynku Maślanego będą korzystać mieszkańcy wiosek koło Sącza, a nie sami mieszkańcy Sącza. Zapraszam wszystkich do Sącza, ale jeśli kogoś stać na samochód, to i stać go na zapłacenia za parking i nie widzę powodów, żebym innym miał fundować z publicznych pieniędzy bezpłatny parking tylko po to, żeby przyjechali do mojego miasta na zakupy.

5) Panie Bochenek, ale konkretnie o jakich połączeniach dróg osiedlowy i całej tej pajęczynie pan mówi? To co pan opowiada o pajęczynie fajnie brzmi, ale konkrety poproszę. Jako mieszkaniec Nowego Sącza nie powinien mieć pan problemów z sypaniem z rękawa przykładami, gdzie można wybudować krótki odcinek drogi, aby usprawnić ruch w mieście.

6) Przeniesienie dworca autobusowego w okolice dworca PKP, czyli wracanie do starego pomysłu Zegzdy, i stworzenie tam centrum komunikacyjnego ma sens pod warunkiem budowy linii kolejowej Podłęże - Piekiełko (znowu wracamy do kolei, bo jak panowie wiedzą jestem jego gorącym zwolennikiem, choć teraz ten pomysł nazywa się Podłęże- Szczyrzyc). Dodatkowo obecny dworzec PKP musiałby pozostać główną stacją kolejową w Nowym Sączu. Przypominam, że początkowe plany budowy kolei P-P mówiły o budowie nowej stacji kolejowej w Nowym Sączu, gdzieś pomiędzy Tłokami i Biegonicami, tam gdzie ma biegnąc Węgierską-Bis. Powstanie kolei P-P z głównym dworcem kolejowym w obecnym dworcu PKP stworzy warunki do tego, żeby to tam powstało centrum komunikacyjne, do którego podmiejskimi pociągami i autobusami dojeżdżaliby ludzie do pociągu do Krakowa. Stworzenie centrum komunikacyjnego w okolicy obecnego dworca PKP, gdy prawi żadne pociągi nie jeżdżą jest bezsensowne.

7) Miasto i pieniądze podatników nie powinny być przeznaczane na rozwój marketingowy firm, ani promowanie innowacyjności, aby firmy więcej sprzedawały swojego towaru za granicę, panie Żelasko. Od tego są dotacje unijne i szczególnie odsyłam do programu POIG Działanie 6.1 Paszport do eksportu. Firma składa wniosek o dotacje i dostaje dotacje na promowanie swoich produktów za granicą. Miasto nie powinno wspierać konkretnych firm i wypełniać za nie wnioski o dofinansowanie, bo rodzi do sytuację korupcjogenną i nepotyzm.


8) Poza tym mówi pan o tworzeniu nowych możliwości realizowania się zawodowe przez młodych ludzi i osoby 50 +. A co z 30- i 40- latkami? Chciałbym, żeby politycy z KN również i takim ludziom jak ja, zaoferowali możliwości realizowania się zawodowo w Nowym Sączu, bez konieczności wyjeżdżania za granicę, a nie tylko powtarzali modne i zasłyszane z Unii hasła o wspieraniu młodych i osób 50+.

9) W Nowym Sączu jest już Miejski Ośrodek Kultury (dawne DKK) przy Alejach Wolności, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” i jakoś nie widać, żeby było zapotrzebowanie na powstanie kolejnego budynku z przeznaczeniem na kulturę, w której mogłyby być wystawiane "wernisaże sądeckich artystów". Jest już wystarczająco dużo budynków do wystawiania takich wernisaży, a i artystów u nas nie ma tak wielu, żeby trzeba było przeznaczać dla nich Ratusz.

„Martinoff” z Londynu

**
Tożsamość blogera z Londynu (sądeczanin, chwilowo na saksach) jest znana redakcji. Jego poglądy nie wyrażają stanowiska redakcji. "Martinoff" pisze na własną odpowiedzialność.
Polecamy inne teksty "Martinoffa" w zakładce - Blogosfera.

Red.
Fot. nowysacz.pl