Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
08/05/2015 - 17:05

Warzywnik- wysokie plony w surowym górskim klimacie! Cz.3.

Za oknami definitywnie i nieodwołalnie króluje wiosna. Aby się o tym przekonać wystarczy wyjrzeć przez okno. Co prawda, w wyższych partiach gór, można dostrzec gdzieniegdzie jeszcze bezlistne korony drzew, jednak kwitnące u ich podnóża dęby i kasztanowce wyraźnie dają do zrozumienia, że o srogich mrozach można już zapomnieć.

 

To już trzeci artykuł z warzywno- ziołowego mini cyklu. Każdy, kto lubuje się w samodzielnym przygotowywaniu rozsady, zapewne ma już na parapecie miniaturki dobrze rokujących roślin ciepłolubnych, a w inspekcie być może gotowe do przeprowadzki egzemplarze sałaty lub kapusty. Wszyscy Ci, którzy z różnych względów, wolą polegać na sadzonkach dostępnych w handlu, już teraz mogą się rozglądać za nimi w sklepach ogrodniczych lub na targach, gdzie można nabyć pokaźnych rozmiarów rozsady warzyw, ziół i kwiatów. Podczas takich zakupów radzę dobrze się przyjrzeć wybieranym roślinom, o czym pisałem w pierwszym artykule

Poniżej kolejne przykłady roślin, które mogą być natchnieniem do dalszych prac ogrodniczych.

Cebula drzewiasta

Chociaż nazwa tej rośliny może wydawać się nieco egzotyczna, to wbrew pozorom jest ona wybitnie odporna na mróz. Między innymi dzięki temu może być traktowana jako bylina. W uprawie przypomina cebulę siedmiolatkę, z tą tylko różnicą, że na szczycie pędu kwiatostanowego oprócz samych kwiatów wytwarza małe cebulki powietrzne- podobnie jak niektóre odmiany czosnku. Cebulki te oczywiście są jadalne i wręcz idealnych sałatkowych rozmiarów. Taki pęd kwiatowo- cebulowy może składać się z kilku pięter i osiągać wysokość 2- 3 m- oczywiście po przywiązaniu do jakiejś podpórki. Jeśli się go nie podwiąże, pęd załamie się pod własnym ciężarem, a cebulki powietrzne bardzo szybko ukorzenią się w ziemi dając początek nowym roślinom. Cebulki podziemne (także jadalne) mogą osiągać maksymalną średnicę 5cm i wykopane pod koniec sezonu przechowują się tak samo jak pospolite odmiany cebuli. Cebulę tą rozmnaża się wyłącznie z rozsady, tak jak cebulę dymkę i uprawia na glebach żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych.

Pietruszka naciowa

Jak sama nazwa wskazuje uprawia się ją wyłącznie dla naciny. Jest to swoisty powrót do przeszłości, gdyż pierwotnie to właśnie liście tej rośliny miały dla człowieka większe znaczenie niżeli jej korzeń. Pietruszka naciowa może występować w dwóch głównych odmianach: o liściach długich, prostych i gładkich brzegach, a także krępych i karbowanych blaszkach liściowych- idealnych do dekoracji potraw. Obie formy wyśmienicie nadają się do wszelakich sałatek, surówek, zup i przetworów. W celu dłuższego przechowania nadmiar naciny najlepiej ją pokroić i zamrozić, gdyż w takiej postaci traci najmniej ze swoich walorów smakowych i właściwości leczniczych. Pietruszka na jednym miejscu może rosnąć ok 2 lat, jednak najlepsze rezultaty (plony) osiąga się przy corocznym siewie na nowym stanowisku,gdyż w drugim roku wybija w pędy kwiatowe/ nasienne. Wysiewać można ją od kwietnia do lipca na stanowisku słonecznym, żyznym, próchniczym w glebę spulchnioną i zasiloną kompostem lub dwa lata wcześniej obornikiem. Siew najlepiej wykonywać rzędowo, a po wzejściu roślin część przerwać. W trakcie sezonu pozostaje już tylko dbać o to, by chwasty nie przerosły naciny.

Macierzanka

To kolejna roślina naturalnie porastająca ciepłe i suche łąki obszaru Polski. Wdzięczne i aromatyczne zioło blisko spokrewnione z tymiankiem. Tak jak on tworzy niewysokie kępy, które na jednym stanowisku mogą rosnąć przez wiele lat przeciwstawiając się nawet bardzo mroźnym zimom. Jej aromat w zależności od cyklu rozwojowego a nawet egzemplarza rośliny może być bardziej zbliżony do zapachu tymianku lub nieco bardziej żywiczny z nutą zielonej herbaty. Roślina ta ma właściwości lecznicze, a w kuchni może być stosowana jako zamiennik kompozycji tymianku i rozmarynu. W uprawie nadaje się na suche rabaty oraz na skalniak. Nie wymaga bardzo żyznej ziemi i najłatwiej ją uprawiać z siewu wprost do gruntu, na umiarkowanie suchym i słonecznym stanowisku. Na początku uprawy wymaga ona osuwania wszystkich chwastów w jej pobliży, z czasem jednak tworzy tak zwartą kępę, że chwasty maja ogromny problem w przebiciu się przez nią.

Uprawa współrzędna...

Cebula drzewiasta może być uprawiana z truskawkami, ogórkiem, burakiem ćwikłowym, marchwią, pietruszką, sałatą, pomidorem oraz takimi ziołami jak bazylia, koper, cząber czy majeranek.

Pietruszka lubi towarzystwo pomidora, cebuli, rzodkiewki oraz większością ziół (pominąwszy te należące do rodziny selerowatych).

Macierzanka może rosnąć na rabacie kwiatowej, wśród innych roślin ozdobnych oraz w zestawieniu z większością warzyw, a przede wszystkim w towarzystwie kalafiora, kapusty, jarmużu, brokułów, buraków ćwikłowych i liściowych. Cieszyć się będzie także ze stanowiska dzielonego z innymi ziołami o podobnych wymaganiach siedliskowych.

 

... rosną jak na drożdżach

Wiosna to okres ogromnych zmian, jakie zachodzą w przyrodzie. Aby się o tym przekonać, wystarczy porównać dzisiejszy widok za oknem do wczorajszego lub jutrzejszego. Wiosna to okres szybkiego wzrostu roślin- swoistego wyścigu na ilość, jakość i wielkość. A wszystko to w jednym celu- przetrwania gatunku. Każdy ogrodnik, czy to profesjonalista czy hobbysta, cieszy się, kiedy jego warzywa, kwiaty czy zioła dołączają do tego wyścigu. Wystarczy jednak chwila nieuwagi w tym ważnym okresie, dosłownie 2- 3 dni braku kontroli i możemy pozbawić nasze rośliny przewagi jaką miały nad chwastami. Aby do takich sytuacji nie dopuścić, a jednocześnie zminimalizować sobie ilość obowiązków z tego tytułu, zapraszam do zapoznania się z treścią wcześniejszych artykułów, a w szczególności tematem eko- upraw.

Już niedługo kolejna publikacja, a w niej następne ciekawostki i praktyczne wskazówki.

Zachęcam do zadawania pytań w komentarzach pod artykułem lub na Facebooku. Chętnie udzielę bardziej szczegółowych porad.

Aby polubić Zielone Porady i móc korzystać z pomocy ogrodniczej na łamach Facebook-a wystarczy kliknąć w wizytówkę pod artykułem. Każdy kto dołączy do strony Zielone Porady na facebook-u nie będzie się musiał martwić, że przegapi jakiś artykuł z cyklu "Ogród na wiosnę", na portalu sadeczanin.pl, gdyż na bieżąco będzie informowany o nowym artykule w tej materii.

Zielonych porad udziela Dariusz Rychel, architekt krajobrazu

fot. pixabay.com i wikipedia.org

Więcej o uprawach w:

Blogosfera- "Wiosna w ogrodzie"