Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
14/01/2023 - 17:20

Znowu tu są! Ich ataki budzą prawdziwą grozę. Musimy mieć się na baczności [WIDEO]

To kolejny w ostatnich dniach tego typu niepokojący sygnał. Mieszkańcy miejscowości w regionie mówią o tym, że w ich okolicy grasują wilki. Drapieżniki były wielokrotnie widywane. Niektórym udało się je nawet nagrać. Apele o zachowanie ostrożności nie mogą zatem dziwić.

Wilki w powiecie tarnowskim

O tym, że w regionie grasują wilki w ostatnim czasie słyszymy wielokrotnie. Nie tak dawno do strasznych ataków na owce dochodziło na Podhalu, zwłaszcza w gminie Czarny Dunajec. Drapieżnik był kilka razy widziany również w gminie Gorlice, o czym ostrzegał tamtejszy urząd.

Na tym jednak nie koniec. - Na terenie naszej gminy w ostatnim czasie były widziane wilki. Prosimy o czujność oraz zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza w godzinach wieczornych. Prosimy też o zwrócenie uwagi na zwierzęta domowe, a przede wszystkim na psy (są traktowane przez wilki jako konkurenci) – czytamy na stronie gminy Rzepiennik Strzyżewski na Facebooku.

Gmina, która dodała na swój profil film pokazujący te zwierzęta leży w powiecie tarnowskim. Nie jest jednak jedyną w tym rejonie, w której były w ostatnich dniach widywane. Podobnie jest w całej okolicy. Na nagraniu widzimy je w ciągu dnia, co również jest rzadko spotykane. Zwykle wybierają pory nocne.

Jak się zachować, gdy grasuje wilk?

Wilki zwykle unikają kontaktu z człowiekiem. W przypadku ich napotkania należy się spokojnie oddalić. W Polsce są pod ochroną, a ich odstrzał jest zabroniony. Nie należy ich dokarmiać, ani zostawiać na terenie posesji resztek żywności. Najlepiej zabezpieczać też pojemniki na odpady.

Odpowiednio chronione muszą być nasze zwierzęta. Wielokrotnie zdarzało się, że drapieżniki atakowały psy czy też owce. W nocy powinny znajdować się w pomieszczeniu lub kojcu, a w lesie prowadzone na smyczy. Zwiększona czujność jest wskazana.

Nagranie wilków z gminy Rzepiennik Strzyżewski znajduje się w materiale filmowym. ([email protected], fot.: Pexels, wideo: Klaudia Tupek, gmina Rzepiennika Strzyżewski/ Facebook)Dziękujemy za przesłanie błędu