Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
18/04/2024 - 22:00

Anna w ogrodzie czyli jak utworzyć roślinną kompozycję, która nas zachwyci

Anna Pasiut, miłośniczka roślin i ogrodów, tym razem opowiada jak powstają kompozycje kwiatowe? Jakie dobrać do nich rośliny? Co koniecznie trzeba mieć w ogrodzie w tym roku?

Jak powstają twoje kompozycje kwiatowe w ogrodzie?

- Najpierw wizytuję ogród, co jest potrzebne, aby zobaczyć, gdzie znajdują się w nim nasłonecznione, a gdzie zacienione miejsca. W kompozycjach powinniśmy uwzględnić nasze upodobania, a więc umieszczać w nich te rośliny, które się nam podobają. 

czytaj też: Anna z Trzetrzewiny w ogrodzie - czyli jak zadbać o ogród na wiosnę? 

Od czego należy zacząć? 

- Biorąc pod uwagę te dwie powyższe rzeczy, a więc nasłonecznienie i zacienienie, a także upodobania właściciela ogrodu, wiem już, jak ma być  zagospodarowany. Powstaje wstępna aranżacja (projekt). Rysuję wizualizacje, co z czym skomponować, jakie rośliny posadzić.

Większość pochodzi z moich sadzonek, z nasion i gałązek, resztę dokupuję w sklepach ogrodniczych. Następnie przygotowuję ogród do prac, tworząc cały zarys rabat, sadzę wybrane rośliny. 

czytaj też: Anna Pasiut radzi, co trzeba zrobić, aby róże pięknie zakwitły w naszym ogrodzie

Czy różnią się kompozycje miejskie od tych w ogrodów prywatnych?

- Jeśli tworzę kompozycje na większej powierzchni czyli w mieście, zazwyczaj sadzę jednoroczne kwiaty, co robi natychmiast piękny efekt. Natomiast w ogrodach przydomowych, staram się dobierać byliny oraz krzewy wieloroczne.

Na rynku ogrodniczym wybór roślin jest ogromny, wszystko zależy od właściciela ogrodu, czy preferuje kwiaty i krzewy, czy raczej woli kompozycje mieszane. 

Jak do kompozycji najlepiej dobrać rośliny?

- Osobiście lubię mieszane kompozycje czyli drzewo typu klon, judaszowiec, katalpa, wiśnia piłkowana. Następnie, w tylnej części trawy, hortensje, środkiem coś zimozielonego, np. tuja kulista "danica", a na przodzie na przykład tulipany, narcyzy, piękny floks skalniakowy, który tworzy wspaniały dywan. Pięknie prezentują się też kompozycje utworzone z samych róż. 

Kompozycje to nie tylko rośliny, ale także inne elementy...

- Tak, oczywiście. Pięknym wykończeniem rabat kompozycyjnych są różnego rodzaju kamienie, grysy, a także zwykła kora, która dodatkowo daje zapach lasu. 

Jakie są ogrodowe hity tego roku?

- Modne stają się palmy, ale w naszym klimacie musimy je schować na zimę lub zrobić podgrzewaną szklarnię, gdyż nie przetrwają mrozów. Poza tym modna jest ozdobna kapusta, która nie jest wymagającą rośliną. Można ją sadzić w towarzystwie wrzosów, rozchodników. Coraz częściej się ją wykorzystuje w zieleni miejskiej, na rabatkach, a także w dużych, betonowych donicach. 

Trendem są ostatnio różnego rodzaju drewniane skrzynie, donice betonowe, jak również lampy solarne, pięknie oświetlające ogród. 

Dziękuję za rozmowę Małgorzata Kareńska, fot. Anna Pasiut. Dziękujemy za przesłanie błędu