Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
21/02/2024 - 12:15

Barcice: czy osiedle „Za Torami” doczeka się w końcu wodociągu? Mamy konkretną odpowiedź

Mieszkańcy osiedla „Za Torami” w Barcicach w gminie Stary Sącz znów upominają się o budowę na tym terenie sieci wodociągowej. Ale okazuje się, że starosądecki samorząd ma w tym wypadku związane ręce i musi sam szukać pieniędzy, choć obok jest sieć Sądeckich Wodociągów. Dlaczego?

Gdy w listopadzie 2021 roku gmina otrzymała ponad 6,5 miliona złotych na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej z rządowego programu Polski Ład w planach inwestycyjnych pojawiły się Barcice. - Połowę tych środków przeznaczymy na rozbudowę kanalizacji. Już dziś doszliśmy z siecią praktycznie do ronda w Gołkowicach Dolnych. Teraz będziemy chcieli podpiąć nieruchomości z okolic ronda właśnie i w okolicy kościoła – zapowiadał wtedy zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki.

Dodawał, że kwota ok. 3,3 miliona starczy na około 5 km sieci. - Drugą połowę dofinansowania wydamy na sieć wodociągową i tu pójdziemy w stronę Moszczenicy  i na Zapopradzie w Barcicach – wyliczał.

Zastrzyk z Polskiego Ładu gmina musi uzupełnić swoim wkładem – dołożyć 5 procent na kanalizację i kolejne 5 na wodociąg. W przypadku wodociągu projekty były gotowe a jeśli chodzi o kanalizację, to zadanie ma być realizowane w systemie zaprojektuj i wybuduj. Realizacja robót przewidziana była na lata 2022/2023. 

Stary Sącz: na Sobieskiego ma być kiedyś cichy asfalt. A co z oświetleniem bocznej Jana Pawła II?

Teraz temat wodociągu w Barcicach znów mocno wybrzmiał za sprawą kolejnej już interpelacji, a w roli głównej jest rozbudowa sieci wzdłuż ulicy „Za Torami” z objęciem terenu za torami w Barcicach Dolnych.

Wola Krogulecka aż się prosi o parking! Teraz auta stają na błotnym klepisku

Kilka miesięcy temu Stary Sącz podobne zapytanie wystosował już do Sądeckich Wodociągów, bo sieć osiedla „Za Torami” ma być przedłużeniem tej, już funkcjonującej, Sądeckich Wodociągów właśnie. Teraz okazuje się, że sądecka spółka nie ma w tym roku środków na zrobienie nawet projektu.

- Biorąc powyższe pod uwagę, gmina Stary Sącz zabezpieczy środki finansowe w budżecie gminy na na lata 2024-2025 celem opracowania dokumentacji projektowej, umożliwiającej realizację tego zadania - mówi dziś Jacek Lelek. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu