Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
30/01/2023 - 15:05

Brzezna: takich śmieci tu chyba jeszcze nie było. Kto to teraz posprząta?

Ktoś zadał sobie wielki trud, aby pozbyć się niepotrzebnych ubrań. Zamiast wrzucić je do pojemnika PCK wolał wywieźć je w wikliny przy stawach.

Zdjęcie zostało zrobione na terenie pomiędzy obwodnicą Starego Sącza, a obwodnicą Brzeznej i Podrzecza (Obwodnica Zachodnia Nowego Sącza). Obszerny teren pomiędzy drogą główną, a Dunajcem porastają wikliny. Nad stawy w Brzeznej zapuszcza się niewiele ludzi.

Spotkać można tu amatorów wędkarstwa czy spacerujących z czworonogami. To miejsce, które szczególnie polubili też zmotoryzowani. Trasy pomiędzy wiklinami wyjeżdżone są przez kierowców quadów, crossów czy samochodów terenowych.

Niestety, nie pierwszy raz, ktoś urządził sobie nad stawami wysypisko śmieci. Niejednokrotnie można było zobaczyć w tej okolicy sterty śmieci, od odpadków po jedzeniu, po wysypany gruz i pozostałości z remontu.

Tym razem ktoś wyrzucił w wiklinach nietypową paczkę, bo z ubraniami. Śmieciarz nie zadał sobie nawet trudu, aby wywieźć zawartość w głąb terenu – wyrzucił je niedaleko od wjazdu nad stawy.

Wśród ubrań, które ktoś wyrzucił w Brzeznej, znalazły się ubranka dla dzieci, swetry, bluzy, a nawet firanka. Czytelnik, który przesłał do nas zdjęcie zauważa, że niektóre ubrania były bardzo schludne i czyste.

– Niektóre wyglądały na czyste i wyprane. Tak jakby ktoś wyciągnął je z pojemnika PCK. Może ktoś ukradł je z pojemnika, a że nie wszystkie mu pasowały, to wyrzucił je w wikliny… – zastanawia się Czytelnik.

- Przecież jak komuś te ubrania nie były potrzebne, trzeba było je oddać gdziekolwiek, a nie wyrzucać byle gdzie – podkreśla autor zdjęcia. – Od tego są właśnie pojemniki na ubrania PCK – dodaje.

Sposobów na nadanie ubraniom drugiego życia jest wiele więcej. Co można zrobić z ubraniami, które nie są nam już potrzebne?

1. Oddaj ubrania do organizacji charytatywnych. To sprawi, że ubrania zostaną wykorzystane przez osoby potrzebujące. Możesz poszukać lokalnych organizacji, takich jak hospicja, schroniska dla bezdomnych i szkoły.

2. Sprzedaż ubrań na rynku wtórnym, takim jak aukcje internetowe, komisy lub second-handy, pozwoli Ci zarobić pieniądze z niepotrzebnych już ubrań.

3. Użycie ubrań jako materiałów do przemiany na inne przedmioty, takie jak poduszki, torby lub worki na śmieci, pozwala na ich ponowne wykorzystanie i zmniejszenie ilości odpadów.

4. Skompostowanie ubrań w 100% bawełnianych jest ekologiczną alternatywą dla ich wyrzucenia. Bawełna jest naturalnym surowcem i może być skompostowana, co przyczynia się do poprawy jakości gleby.

5. Włączenie ubrań do recyklingu tekstylnego jest kolejnym sposobem na zmniejszenie odpadów i ochronę środowiska. Ubrania są poddawane recyklingowi i ponownie wykorzystywane jako surowce do produkcji nowych wyrobów tekstylnych.

([email protected], fot. Czytelnik)







Dziękujemy za przesłanie błędu