Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 8 czerwca. Imieniny: Ady, Celii, Medarda
17/03/2023 - 11:00

Coraz więcej podpisów pod apelem o ratowanie Jeziora Rożnowskiego. Także dzięki Bartłomiejowi Kłębczykowi

Jezioro Rożnowskie jest jedną z kluczowych atrakcji turystycznych Sądecczyzny. W czasie wiosny brzegi jeziora przypominają śmietnisko, a sytuacji nie poprawia zamulenie wody. W studiu Sądeczanin.info gościliśmy Bartłomieja Kłębczyka, sołtysa Kamionki Wielkiej, który mówił o zbieraniu podpisów pod apelem w sprawie oczyszczenia jeziora.

Zobacz też: Wszyscy chcą ratować Jezioro Rożnowskie! W mieście Grybów mówią jednym głosem

Jakiś czas temu Zygmunt Berdychowski, prezes honorowy Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin", ogłosił rozpoczęcie zbiórki podpisów poparcia dla inicjatywy rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego. Miało to miejsce na nadzwyczajnym zjeździe członków Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej w Gródku nad Dunajcem.

13 marca radni gminy Łabowa głosowali nad poparciem inicjatywy ustalenia zasad oczyszczenia i uporządkowania Jeziora Rożnowskiego i jego linii brzegowej. Uchwałę poparło już 12 samorządów: gmina Gródek nad Dunajcem, Nawojowa, Stary Sącz, Nowy Sącz, Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Korzenna, Kamionka Wielka, Łososina Dolna, Rytro, Rada Powiatu Nowosądeckiego i miasto Grybów. Do tego grona dołączyła również gmina Łabowa.

SKT "Sądeczanin" zainicjowało ustanowienie funduszu, z którego środki mają być przeznaczone na uratowanie jeziora.

Zobacz też: Oni też chcą ratować Jezioro Rożnowskie! Radni z gminy Łabowa byli jednomyślni

Jezioro Rożnowskie tonie w śmieciach! Czas na oczyszczanie! Rozmowa z Bartłomiejem Kłębczykiem

Sołtys Kamionki Wielkiej o Jeziorze Rożnowskim - widzi skalę problemu

Bartłomiej Kłębczyk, sołtys Kamionki Wielkiej i gość naszego studia, pamięta czasy, kiedy Jezioro Rożnowskie potrafiło zachwycić. Dostrzega on aktualny problem zanieczyszczenia i zamulenia. Jednocześnie popiera inicjatywę rewitalizacji.

- Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł oczyszczenia tego jeziora - mówi w studiu Sądeczanin.info. - Jestem w takim wieku, że pamiętam to jezioro dużo większe, niż teraz. Teraz jest zamulone i go po prostu nie widać - wspomina sołtys.

Osób, które popierają uchwałę w sprawie oczyszczenia jeziora wciąż przybywa, a sołtys zbiera je, jako członek Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej. Ludzie są pozytywnie nastawieni do przedsięwzięcia i chętnie składają podpisy.

- Stowarzyszenie sołtysów bardzo pomaga, bo to stanowisko sołtysa podnosi do rangi wyższej. Podpisy zbieram przy okazji. Roznosiłem podatki i przy okazji w każdym domu ludzie te podpisy składali. Bardzo byli zadowoleni, że wreszcie coś z tym się dzieje. - mówi Bartłomiej Kłębczyk.

Listę do podpisania się pod apelem o ratowanie Jeziora Rożnowskiego można także pobrać TUTAJ. (D. Wojda), fot. SKS, DS, T. KowalskiDziękujemy za przesłanie błędu