Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
06/02/2023 - 15:25

Czym oddycha Stary Sącz? Macie jeszcze jakieś wątpliwości?

- Stary Sącz dziś się już nie dusi – taka jest konkluzja badania jakości powietrza przeprowadzonego tutaj z użyciem „mobilnych płuc” Polskiego Alarmu Smogowego.

Czym oddycha Stary Sącz? Jakość powietrza bez złudzeń

O samej kampanii Polskiego Alarmu Smogowego pisaliśmy już szczegółowo w publikacji Ile jest smogu w Kamionce Wielkiej? Pokażą, czym tu oddychamy, ale przypomnijmy, że widoczny na zdjęciu model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Powietrze przepuszczane jest przez białą flizelinę pokrywającą płuca przez dwa wentylatory symulujące proces oddychania. Zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez płuca osiadają na białej materii, która – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – może przybierać grafitowy, a nawet czarny kolor.

Zobacz też: Nie ma, że mróz, prąd i tak wyłączą. Sprawdź harmonogram dla Sądecczyzny

- Warto zauważyć , że przez dwa tygodnie pyłomierze nie zanotowały podwyższonych stanów stężenia pyłów. Wpływ miała na to nie tylko sprzyjająca pogoda, ale też niewątpliwie lepszy stan powietrza w ogóle. Wiele gospodarstw domowych wymieniło piece na ekologiczne również przy wsparciu finansowym gminy – chwali się z satysfakcją Rafał Kamieński z Urzędu Miejskiego w Starym Sączu.

- Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. Rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Według Polskiego Alarmu Smogowego 70 procent polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się  przeciętnie o około połowę - obrazuje Kamieński. 

Przypomnijmy, że widoczny na zdjęciu model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Powietrze przepuszczane jest przez białą flizelinę pokrywającą płuca przez dwa wentylatory symulujące proces oddychania. Zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez płuca osiadają na białej materii, która – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – może przybierać grafitowy, a nawet czarny kolor.

Już od 14 do 28 stycznia mobilne płuca będą stały w Kamionce Wielkiej.

LINK do transmisji LIVE ON-LINE z instalacjami mobilnych płuc
w sezonie grzewczym 2022-2023

https://www.youtube.com/watch?v=YrPhiLskci8

A my przypomnijmy, że już raz – w ramach programu LIFE realizowanego też przy współudziale Polskiego Alarmu Smogowego – na terenie Kamionki Wielkiej przeprowadzono bardzo szczegółowe pomiary. Wtedy, 8 stycznia 2017 roku około godziny 15-ej pyłomierz Krakowskiego Alarmu Smogowego pokazywał w Jamnicy ok. 688 cząsteczek PM 10 na metr sześcienny przy normie do 50… Przy niemal 14-krotnym przekroczeniu dopuszczalnych stężeń przebywanie na zewnątrz jest po prostu niebezpieczne. To był niechlubny rekord ówczesnych pomiarów. Jak wygląda to dziś? Przekonamy się już niebawem. ([email protected] Fot.: UM w SS)







Dziękujemy za przesłanie błędu