Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
18/05/2022 - 22:20

Francuskie start-upy AgriTech zajmują dziś piąte miejsce na świecie

„Musimy uczynić rolnictwo sexy”. Właściciel sieci Play staje do walki o przyszłość francuskiego przemysłu rolno-spożywczego.

Francuskie start-upy AgriTech zajmują dziś piąte miejsce na świecie

Xavier Niel, francuski przedsiębiorca branży telekomunikacyjnej, numer 230 na liście Forbes z majątkiem szacowanym na 8,7 mld dolarów, rozwija szeroko zakrojony plan transformacji w obszarze rolnictwa, aby wyjść naprzeciw wyzwaniom jakie stoją przed tym mającym ogromne znaczenie dla Francji sektorem.

Stworzony przez niego podparyski Hectar, największy innowacyjny kampus rolniczy na świecie, ma sprawić, że nowe technologie pomogą sprostać wyzwaniom rolnictwa przyszłości.

Francuskie start-upy AgriTech zajmują dziś piąte miejsce na świecie pod względem innowacyjności. Francuski rząd dąży do tego, aby Francja stała się światową potęgą technologii stosowanych w rolnictwie. W ramach planu na 2030 r. rząd francuski ma przeznaczyć 2,3 mld euro na wsparcie rozwoju rozwiązań technologicznych w sektorze rolnictwa.

„Istnieje ekosystem start-upów i instytutów technicznych, które je wspierają. Te dwa światy muszą się spotkać” - mówi Julien Denormandie, minister rolnictwa i żywności Francji. Francja ma obecnie ok. 250 start-upów, których innowacje mogą pomóc sektorowi rolnictwa zachować konkurencyjność w dobie transformacji ekologicznej. Badania i innowacje w zakresie robotyki, technologii cyfrowej, genetyki i sztucznej inteligencji mają zrewolucjonizować francuskie rolnictwo.

Ponieważ Francja jest wiodącym producentem rolnym w Europie, z jedną piątą całkowitej produkcji rolnej 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej, a tamtejszy ekosystem start-upów AgriTech i FoodTech jest jednym z najbardziej dynamicznych na kontynencie, w ubiegłym roku rząd uruchomił program „French AgriTech”: program pięcioletni w obszarze rozwiązań dla zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności.

Ma to pozwolić opracować innowacyjne rozwiązania służące zwiększeniu konkurencyjności przemysłu rolno-spożywczego przy mniejszym zużyciu paliw kopalnych i nawozów w czasach transformacji ekologicznej, a także zaprojektowanie i wdrożenie rozwiązań na rzecz rozwoju “zdrowszej, bardziej zrównoważonej żywności, która spełnia oczekiwania konsumentów pod względem jakości odżywczej, smaku i naturalności”.

Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi Xavier Niel. Miliarder zrewolucjonizował już francuski sektor telekomunikacyjny. W wieku 25 lat, w 1993 roku stworzył WorldNet, które było pierwszym dostawcą Internetu we Francji. Jest założycielem i właścicielem Grupy Iliad, francuskiego koncernu telekomunikacyjnego, a Free, jej spółka zależna jest francuskim operatorem telefonii komórkowej i jednym z głównych dostawców Internetu we Francji.

Po ekspansji poza rynek francuski, m.in. dzięki przejęciu w 2020 roku sieci Play, Iliad ma teraz 42 miliony abonentów we Francji, Polsce i Włoszech i awansował na szóste miejsce w sektorze telekomunikacyjnym w Europie. Dziś Niel chce zrewolucjonizować sposób produkcji rolno-spożywczej we Francji. A zgodnie z jego własnymi słowami misja ta przypomina próbę dotarcia na Księżyc:

„To wizja, która może wydawać się zbyt piękna, aby była prawdziwa (…). Ale często można zdać sobie sprawę, że urzeczywistnienie takich wizji jest możliwe”.

Xavier Niel, we współpracy z Audrey Bourolleau, wcześniej doradczynią ds. rolnictwa, rybołówstwa, leśnictwa i rozwoju obszarów wiejskich prezydenta Emmanuela Macrona, aby przekonać młodych ludzi, by zajęli się zawodowo rolnictwem, w kraju, w którym połowa rolników ma ponad 50 lat, otworzył HECTAR, 600 hektarowy, największy dziś na świecie kampus rolniczy, chcąc połączyć rolnictwo, technologię i przedsiębiorczość.

HECTAR to obszar na który składa się kampus szkoleniowy, akcelerator start-upów i innowacji, pilotażowa farma, czy przestrzenie coworkingowe i 50 hektarów przestrzeni badawczych dla innowacji technicznych do zastosowania w uprawach. Jest finansowany głównie przez prywatnych inwestorów i korporacje.

Celem tego miejsca jest przyciągnąć co roku 2000 młodych ludzi ze zróżnicowanych środowisk, aby “nauczyć ich przedsiębiorczości i pomóc im stać się rolnikami-przedsiębiorcami zdolnymi do tworzenia zrównoważonych projektów rolniczych i przyciągania inwestorów”.

Hectar oferuje szkolenia, m.in. z tworzenia i realizacji biznesowych projektów rolniczych we współpracy z ekspertami, rozwijania umiejętności, mentoring, tak, aby przejść od pomysłu do działania. Dziś również coraz więcej mieszkańców miast pragnie spróbować rozwinąć swoje skrzydła w obszarze zrównoważonego rolnictwa, co związane jest chociażby z walką z konsekwencjami postępujących zmian klimatycznych (we Francji 20% emisji gazów cieplarnianych pochodzi z rolnictwa).

Konieczne dla nich jest jednak, aby jednocześnie rozwijać przy tym rentowne, przynoszące atrakcyjne dochody firmy, co nie może dziwić. To nie pierwsze przedsięwzięcie na taką stalę dla tego przedsiębiorcy. Xavier Niel stworzył już i sfinansował budowę największego inkubatora startupowego na świecie - paryskiego Station F.

Obejmujący 34 000 metrów kwadratowych powierzchni kampus został otwarty z wielką pompą w Paryżu w 2019 r. Niel stworzył także École 42, bezpłatną szkołę programowania i centrum technologiczne dla wszystkich osób zainteresowanych nauką programowania w dobie wyzwań cyfrowych, gdzie m.in. nauczana i rozwijana będzie niezbędna wiedza z zakresu opracowywanych rewolucji technologicznych dla rolnictwa, również z uwzględnieniem perspektywy rzeczywistych potrzeb i ograniczeń, z jakimi na co dzień konfrontują się rolnicy, by lepiej wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom.

Xavier Niel zakłada, że absolwenci Hectar będą bardziej przedsiębiorczy, bardziej innowacyjni i ostatecznie bardziej skłonni do transformacji francuskiej gospodarki niż uczniowie dotychczas funkcjonujących szkół rolniczych.

Nie brakuje jednak sceptycznych głosów, szczególnie wśród reprezentantów związków zawodowych, że tym istniejącym już szkołom nie brakuje niczego poza środkami finansowymi i inicjatywy takie jak Hectar nie są wcale konieczne.

Xavier Niel prywatnie związany jest z Delphine Arnault, Wiceprezes Louis Vuitton i córką Bernarda Arnault, Prezesa i Dyrektora Generalnego luksusowej grupy LVMH, najbogatszego Francuza i trzeciego najbogatszego człowieka na świecie (majątek rodziny Arnault opiewa na 126 mld dolarów). (K. Zawitaj. ISW) Fot. Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu