Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
27/05/2022 - 09:00

Gródek nad Dunajcem: to my tworzymy atmosferę w gminie. Przestań się truć!

Polska złota jesień w gminie Gródek nad Dunajcem to czas, który turystom kojarzy się z pięknymi i wyjątkowymi widokami Jeziora Rożnowskiego otoczonego lasami i górami. Czysta przyroda i zabytki to bogactwo, o które trzeba ciągle dbać. Zanieczyszczenia, szczególnie te, które znajdują się w powietrzu mogą wszystko zrujnować. Pomyśl o tym, aby nie zaprzepaścić szansy jaką posiada twoja gmina.

Mieszkańcu gminy Gródek nad Dunajcem, nie pozwól, aby twoja gmina bezpowrotnie utraciła to, co najcenniejsze! Wspólnie zadbajmy o otoczenie i przyrodę. Wspólnie zadbajmy o czyste powietrze.

Gmina Gródek nad Dunajcem bierze udział w programie „Czyste Powietrze”, co oznacza, że mieszkańcy mają szansę na skorzystanie z dofinansowań na wymianę źródeł ciepła w swoich domach.

Dla kogo?
Dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Na co?
Dofinansowanie obejmuję wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe (tzw. kopciuchów) na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku (np. wymiana stolarki okiennej, docieplenie i inne prace związane z poprawą wydajności energetycznej domu).

Ile?
Dotacja może wynosić od 30 000 złotych dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 złotych dla podwyższonego poziomu dofinansowania i 69 000 złotych dla najwyższego poziomu dofinansowania.

O szczegółach można przeczytać na stronie www.czystepowietrze.gov.pl  

Wniosek do programu „Czyste Powietrze” można wysłać przez internet, w banku (w przypadku składania wniosku o „Kredyt Czyste Powietrze”) oraz w Urzędzie Gminy. Ale co najważniejsze, wniosku nie musisz składać sam, bo z pomocą przyjdzie ci gminny ekodoradca!

W gminie Gródek nad Dunajcem porad w sprawie wniosków do programu „Czyste Powietrze” udziela Monika Mróz. Pracownik wytłumaczy na czym polega program „Czyste Powietrze” oraz opowie o możliwościach dofinansowania, a następnie pomoże Ci uzupełnić i złożyć wniosek.

Ekodoradca mieszkańców gminy Gródek nad Dunajcem czeka na Ciebie w Urzędzie Gminy w pokoju numer 5. Z Moniką Mróz można skontaktować się również mailowo (mmroz@gminagrodek.pl) lub telefonicznie (18 440 10 35 wew. 39).

Przypominamy, że zgodnie z przyjętą uchwałą antysmogową w Małopolsce, kotły na węgiel i drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3, muszą być wymienione do końca 2022 roku. Kotły klasy 3 lub 4 trzeba wymienić do końca 2026 roku. Stare źródło ciepła można zastąpić m.in.: ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel czy drewno spełniającym wymogi ekoprojektu.

Przypominamy również o obowiązku złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do 30 czerwca 2022. Obowiązek dotyczy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, lokali usługowych, które posiadają źródło ciepła. Za niewypełnienie obowiązku grozi grzywna do 5 tysięcy złotych.

Nie zwlekaj więc i skorzystaj z szansy na dofinansowanie. Program „Czyste Powietrze” realizowany jest przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i trwa do wyczerpania środków z budżetu programu. Umowy o dofinansowanie podpisywane są do 31 grudnia 2027 roku, a wydatkowanie środków do 30 września 2029 roku. (oprac. s.siwulska@sadeczanin.info, fot. UG Gródek nad Dunajcem)

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu