Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
13/04/2023 - 11:40

Jeśli zobaczysz taki przedmiot, pod żadnym pozorem go nie dotykaj. Akcja szczepienia lisów

Na terenie całego województwa już za kilka dni rozpocznie się akcja ochronnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Jak rozpoznać szczepionkę i co robić, kiedy się na nią natkniemy?

Wiosenna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie potrwa od 15 do 27 kwietnia na terenie całego województwa małopolskiego. Szczepionka ma być zrzucana z samolotów lub wykładana ręcznie.

Jak wygląda szczepionka dla lisów? – Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka/prostopadłościanu koloru zielonobrązowego o intensywnym zapachu rybnym zawierający wewnątrz blister aluminiowo – plastykowy wypełniony płynem – informuje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Takiego przedmiotu nie wolno podnosić, dotykać ani rozłamywać. Przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami, oczami trzeba natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Jeśli nasze zwierzę domowe czy gospodarskie miało kontakt ze szczepionką, również należy to zgłosić lekarzowi weterynarii lub do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. W wyznaczonym okresie przeprowadzenia szczepienia (czyli od soboty, 15 kwietnia, do czwartku 27 kwietnia) najlepiej nie wypuszczać bez opieki psów i kotów. W czasie spacerów po lasach i w okolicach czworonogi powinniśmy trzymać na smyczy i w kagańcu.

Więcej informacji o akcji można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Krakowie (tel. 12 293 10 00) lub w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Nowym Sączu (tel. 18 441 24 01). (oprac. [email protected], źródło: WIW w Krakowie, fot. SKS)Dziękujemy za przesłanie błędu