Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
20/03/2023 - 13:25

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej i kalendarzowej. Kiedy wypada w tym roku?

W poniedziałek, 20 marca, witamy nową porę roku. Dlaczego wiosna przychodzi w tym roku dzień wcześniej?

Wiosna według kalendarza

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada zawsze na 21 marca. Ta szczególna data rodzi w nas nadzieję na przyjście nowej, cieplejszej i bardziej kolorowej pory roku. Wszak nie każde przyjście wiosny w kalendarzu wiąże się od razu z gwałtowną poprawą pogody. Choć w tym roku – 2023 – nie możemy narzekać na aurę.

Pierwszy dzień wiosny – 21 marca – to również uwielbiana przez uczniów data, nazywana dniem wagarowicza. Ale dzieci, które tego dnia nie zdecydują się na „ucieczkę” z murów szkoły, zazwyczaj mogą cieszyć się dodatkowymi atrakcjami, jak topienie marzanny.

Wiosna astronomiczna 2023

W tym roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada 20 marca. Ta data, w przeciwieństwie do wiosny kalendarzowej, jest ruchoma. Wiosna astronomiczna rozpoczyna się wtedy, gdy długość trwania dnia zrówna się z długością trwania nocy.

Zazwyczaj astronomiczna wiosna przypada 20 lub 21 marca. W tym roku ten szczególny czas przypada dzień przed kalendarzowym pierwszym dniem nowej pory roku.

Czytaj również: Kończy się zimowy czas, pora przejść na letni. Czy zegarki przestawiamy już w ten weekend?

Różne oblicza wiosny

Co ciekawe, co roku mamy do czynienia nie tylko z początkiem wiosny kalendarzowej czy astronomicznej. Funkcjonuje również takie pojęcie jak wiosna termiczna. Jak sama nazwa wskazuje, pojęcie to ściśle związane jest z temperaturą.

O wiośnie termicznej możemy mówić wtedy, gdy na zewnątrz temperatura wynosi nie mniej niż 5 stopni Celsjusza – zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jednorazowy skok temperatury nie zwiastuje jednak przyjścia nowej pory roku. Wyższe temperatury muszą utrzymywać się co najmniej 5 dni z rzędu.

Mamy również wiosnę fenologiczną, która związana jest z kwitnięciem drzew i zielenieniem się trawy. Zazwyczaj dzieje się to pod koniec marca, albo na początku kwietnia.

Zupełnie w innym czasie trwa meteorologiczna wiosna. Tu podawane są konkretne daty, a początek takiej wiosny przypada na długo przed kalendarzowym czy astronomicznym rozpoczęciem nowej pory roku. Wiosna meteorologiczna trwa bowiem od 1 marca do 31 marca. ([email protected], fot. SKS)







Dziękujemy za przesłanie błędu