Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
13/02/2024 - 16:05

Podegrodzie o czyste powietrze walczy gazyfikacją i programem „Czyste powietrze”. Z jakim skutkiem?

Podegrodzie to kolejna gmina naszego regionu, w której poprosiliśmy o podsumowanie ostatnich dwóch lat w zakresie walki z przekleństwem naszego regionu, czyli ze smogiem. Podegrodzie o czyste powietrze walczy gazyfikacją i programem „Czyste powietrze” a jednocześnie systematycznie prowadzi kolejne kampanie edukacyjne również dla najmłodszych mieszkańców gminy.

Jak podkreśla wójt Stanisław Banach od początku mijającej kadencji gmina Podegrodzie walczy ze smogiem wielotorowy. – W 2022 roku na przykład nasz Gminny Ośrodek Kultury zorganizował proekologiczny konkurs plastyczny dla dzieci pod hasłem „Drugie życie przedmiotu"- konkurs dla uczestników kółka plastycznego. 31 maja i 1 czerwca odbył się u nas Green Week. W ramach akcji mieszkańcy dostarczali do gminy nakrętki po czym otrzymywali sadzonki krzewów. W tym dniu działał również punkt konsultacyjny Czystego Powietrza a kilka tygodni później nasze dzieci z przedszkola w Podegrodziu obejrzały przedstawienia ekologiczne „Aladyn” i „Cztery Pory Roku”. Takie akcje są bardzo potrzebne, bo wiemy, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci – podkreśla wójt.

- Organizujemy również spotkania z mieszkańcami na temat Programu Czyste Powietrze. W takich spotkaniach, obok naszego ekodoradcy, uczestniczą również cyklicznie przedstawiciele WFOŚiGW. To bardzo ważne, bo wszyscy zainteresowani skorzystaniem z projektu mogą od ręki wyjaśnić wszystkie niejasności i wątpliwości na temat otrzymania dofinansowania czy spraw technicznych oraz tych związanych już z rozliczeniem projektu – wyjaśnia gospodarz gminy. – Takie spotkania organizujemy w samych sołectwach ale również z sołtysami. Tak między innymi przekazaliśmy mieszkańcom wszystkie informacje dotyczące uchwały antysmogowej a naszym przedsiębiorcom, za pośrednictwem e -mail, przesłaliśmy namiary gdzie szukać informacji o dofinansowaniach do nowych technologii. Wtedy też wykorzystaliśmy jako kanał informacyjny ulotki – usłyszeliśmy od Banach.

We wrześniu 2022 roku w gminie pojawił się Spirobus. - Akcja polegała na badaniu wydolności płuc. W badaniu wzięło udział 60 osób. Wyniki badań docierają nie tylko do palaczy, ale i doskonale obrazują jak na nasze zdrowie wpływa smog właśnie. 

Zobacz, gdzie nie będzie prądu. Długi harmonogram dla Sądecczyzny

Gmina przeprowadziła też sporo kontroli inormacyjno – edukacyjnych pod kątem spalania odpadów w piecach domowych oraz w sprawie wprowadzonych terminów uchwały antysmogowej w  budynkach mieszkalnych. Samorząd prowadzi również bazę CEEB a dodatkowo gminni urzędnicy biorą udział w szkoleniach przeznaczonych dla pracowników gminy dot. poprawy efektywności, termomodernizacji, OZE, WFOŚ, KAPE i inne.

Jednocześnie gminni urzędnicy systematycznie pomagają zainteresowanym w wypełnianiu wniosków o przyłącz do gazu, programy dotacyjne i inne a samorząd rokrocznie odnawia abonament dla czujnika AIRLY, który wskazuje jakość powietrza i współpracuje z Klastrem energii, który zrzesza okoliczne gminy.

- W 2023 roku kontynuowaliśmy jednocześnie realizację programu RPO Obniżenie poziomu niskiej emisji, polegającego na zmianie ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie ekologiczne. Łącznie wymieniono 59 kotłów na pellet, gaz i pompy ciepła.

Programy dotyczące wymiany kotłów:
„Obniżenie poziomu niskiej emisji w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Gminy Podegrodzie”
2021 – wymieniono 110 pieców na kwotę 912 940 zł
2022 – wymieniono 21 pieców na kwotę 177 350 zł
Łącznie 131 pieców na kwotę 1 090 290 zł
„Obniżenie poziomu niskiej emisji w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Gminy Podegrodzie” – etap II
2022 – wymieniono 9 pieców na kwotę 118 500 zł
2023 – wymieniono 61 pieców na kwotę 775 292,40 zł
Łącznie 70 pieców na kwotę 893 792,40 zł 

Podegrodzie: Czytelniczka twardo ocenia inwestycje gminy. Po co szkoła w Stadłach? Ludzie nie mają kanalizacji

Kolejny ważny krok władz gminy w walce o czyste powietrze to porozumienie zawarte z Polską Spółką Gazownictwa. Już grudniu 2018 roku Polskiej Spółki Gazownictwa przedstawili koncepcję wykorzystania gazu skroplonego, czyli gazu ze specjalnych, stacjonarnych zbiorników LNG. Zgodnie z przyjętym harmonogramem zbiornik w pierwszej kolejności zainstalowany został w sołectwie Olszana. Od początku było też wiadomo, że im więcej odbiorców – prywatnych i biznesowych – zdecyduje się na przyłączenie do sieci, tym mniejsze będą koszty całego przedsięwzięcia w tym budowy sieci rozprowadzającej.

I tu mieszkańcy zdali egzamin na piątkę, bo już w pierwszej turze przedsięwzięcia, na dzień dobry do PSG wpłynęło prawie 150 wniosków o przyłącz.

Dziś gminie Podegrodzie są już dwa zbiorniki na gaz skroplony, tzw. regazyfikatory. Polska Spółka Gazownicza ustawiła bowiem już drugi w Stadłach. A stąd gaz – dzięki budowie kolejnych odcinków sieci – trafia do kolejnych sołectw – Podegrodzia, Brzeznej, Olszany, Podrzecza, Naszacowic. Jaki w tym udział gminy? Gmina wzięła na siebie zadanie znalezienia takich tras sieci, by te jak najmniej kolidowały z interesami mieszkańców a tam, gdzie ta kolizja jest, bo sieć musi wejść w prywatny teren – wypracowanie stosownego konsensusu. Gmina też systematycznie termomodernizuje swoje obiekty – przede wszystkim szkoły – które również wyposaża w nowe kotły gazowe.

Kolejna ważna informacja jest taka, że drugi etap gazyfikacji terenów podegrodzkiego samorządu przeprowadzony zostanie w oparciu o gazociąg, który pociągnięty zostanie od Nowego Sącza, z Biegonic, poprzez Świniarsko w gminie Chełmiec do Podrzecza. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu