Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
29/05/2022 - 10:45

Pogoda pszczołom sprzyja, miodowe zbiory na Sądecczyźnie rozpoczęte

Miodowa majówka w Kamiannej to dobra okazja na rozpoczęcie sezonu. Ten rok jest lepszy dla pszczół i pszczelarzy niż poprzednie lata. Ciepła, chociaż nieco spóźniona wiosna sprawiała, że już na początku maja są pierwsze zbiory miodów.

Kamianna liczy około dwustu mieszkańców, a położona jest wśród lasów, na terenie gminy Łabowa. Tutaj rozwija się ważny Ośrodek Pszczelarstwa i Światowe Centrum Apiterapii. Tu rodzi się złoto, którym jest miód spadziowy. 

To już wieloletnia tradycja, że w ostatnią sobotę maja sądeccy i podhalańscy pszczelarze oraz konsumenci miodu spotykają się właśnie w Kamiannej.

Miodową majówkę w pasiece Barć im. ks. Henryka Ostacha rozpoczyna nabożeństwo w kościele parafialnym w intencji pszczelarzy. Następnie poczty sztandarowe i goście są witani, a przy okazji wręczane są honorowe odznaczenia. Piknik połączony jest z występami artystycznymi. Majowe spotkanie pszczelarzy kończy błogosławieństwo św. Ambrożego. 

- Ten rok jest lepszy dla pszczół i pszczelarzy niż poprzednie lata. Ciepła, chociaż nieco spóźniona wiosna sprawiała, że już na początku maja rozpoczęliśmy pierwsze zbiory miodów. Pogoda sprawiła obfite kwitnienie mniszka lekarskiego, który aby nektarował musi być temperatura powyżej dwudziestu stopni- wyjaśnia pszczelarz Jacek Nowak, gospodarz pasieki Barć. 

- A więc sezon mamy już rozpoczęty, ale od 12 lat organizujemy majówkę w pasiece Barć. To swoiste spotkanie pszczelarzy z konsumentami miodu.

-Mamy skansen, a poza tym znajduje się tutaj pasieka edukacyjna. Szkolimy w niej studentów, uczniów średnich, ale przychodzą też osoby starsze. Wchodzą na teren pasieki, oczywiście z instruktorem, mogą zaglądać do ulu przez szklane ściany, aby zobaczyć, jak wygląda życie pszczół.- opowiada pszczelarz Jacek Nowak. 

-Mamy też pasiekę zarodową, jedną z nielicznych w Polsce, bo jest ich na terenie kraju tylko dwadzieścia siedem. Pracuje ona nad charakterem pszczół. Udało się nam, po czterdziestoletniej pracy, mnie i mojej żonie, odzyskać podobną pszczołę, którą kiedyś mieli Łemkowie.-tłumaczy gospodarz pasieki Barć. 

-Oczywiście działaniem pasieki jest pozyskiwanie produktów pszczelich, a wiec miodu, wosku, kitu pszczelego, zwanego propolisem, mleczka pszczelego.

W Kamiannej można zwiedzać Muzeum Pasiecznictwa i galerię św. Ambrożego otrzymane od Józefa Różańskiego. (MK) fot. (MK). 







Dziękujemy za przesłanie błędu