Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
18/03/2022 - 14:30

Problematyczne opakowania i segregacja. Gdzie wyrzucasz blistry po tabletkach?

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu, który jest idealną okazją do tego, żeby dowiedzieć się więcej na temat segregowania odpadów. Zmiana zaczyna się przecież w naszych domach. A czy Ty jesteś pewny, że wyrzucasz odpady do odpowiednich pojemników?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2020 rok, przeciętny Polak rocznie produkuje około 342 kilogramy odpadów komunalnych. Mniej więcej tyle samo może ważyć dorosła zebra pręgowana. Liczba ta (chodzi o śmieci, nie o zebrę, rzecz jasna) wzrasta jednak z roku na rok. Wciąż jednak wiele pozostaje do zrobienia w kwestii recyklingu w naszym kraju.

Czy chociaż raz zdarzyło ci się trzymać w ręce opakowanie np. po mleku i zastanowić się nad tym, do którego pojemnika je wrzucić? Do plastiku i metalu na pewno nie… Może karton to do papieru? W sumie nie wiadomo. I w taki oto sposób problematyczne dla nas śmieci lądują w złych pojemnikach. Jak pokazuje wyszukiwarka Google, wiele osób ma podobne problemy.

Z okazji Światowego Dnia Recyklingu rozwiązujemy pięć najbardziej frapujących zagadek z zakresu codziennej segregacji odpadów. Więcej o recyklingu możesz przeczytać tutaj: Do którego opakowania wrzucasz karton po mleku? Największe błędy segregacji

1. Blistry po tabletkach
Puste listki po lekach powinny trafić do odpadów zmieszanych. Chociaż zrobione są one z folii i aluminium nie nadają się do recyklingu, bo tych dwóch składników nie można łatwo oddzielić. Równocześnie warto pamiętać, że przeterminowane leki należy oddawać do specjalnych punktów w aptekach lub na PSZOKu.

2. Mięso i kości
Najczęściej te resztki z obiadu czy kolacji trafiają do pojemnika z bioodpadami. Jednak to brązowego pojemnika powinny trafiać tylko roślinne odpady, czyli obierki, resztki z warzyw i owoców, zwiędłe kwiaty, skoszona trawa, liście, a nawet surowe trociny. Mięso i kości należy wrzucić do odpadów zmieszanych.

3. Paragony
Papier termiczny, na którym drukowane są paragony ze sklepowych kas, nie nadaje się do recyklingu. Paragony czy kupony powinny trafić nie do niebieskiego pojemnika z papierem, lecz do tego na odpady zmieszane.

4. Opakowania po jajkach
Do którego pojemnika powinny trafić wytłaczanki na jajka? To zależy od tworzywa, z jakiego są wykonane. Czyste papierowe wytłaczanki mogą trafić do papieru. Natomiast styropianowe opakowania muszą wylądować wśród odpadów plastikowych i metalowych.

5. Torebki po herbacie
Te odpady często trafiają do kosza na bioodpady. Niestety, nie jest to dobre miejsce na zabrudzony sznurek i papierową etykietę. Jeśli możemy rozłożyć torebkę na czynniki pierwsze, powinniśmy wrzucić jej zawartość do bioodpadów, sznurek do zmieszanych, a etykietę do papieru. Do brązowego pojemnika na bio mogą trafić za to same fusy po kawie lub herbacie. (oprac. [email protected], fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu