Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
27/12/2022 - 09:05

Smogowa czapa nad Nowym Sączem. Trudno coś dostrzec [ZDJĘCIA]

Tak wyglądał wczoraj Nowy Sącz w środku dnia. Smog pokrył czapą miasto. Przy w miarę ładnej pogodzie, trudno było zobaczyć panoramę miasta.

- Tym oddychamy w mieście – komentuje nasz stały czytelnik, który przesłał do naszej redakcji te dwa zdjęcia, które zrobił podczas wczorajszego świątecznego spaceru. - Mrozów dużych nie ma, więc ludzie jeszcze nie palą ostro. A tu trudno coś dostrzec.

Jak wynika z najnowszego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego za rok 2021 – Nowy Sącz zajmuje trzecie miejsce w kraju, jeśli chodzi o najwyższe średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu. To jednak nie koniec złych wieści po analizie tego raportu, Stolica Sądecczyzny plasuje się także na piątym miejscu, jeśli chodzi o największą liczbę dni smogowych.

W Nowym Sączu trwa akcja straży miejskiej pod nazwą "Zero tolerancji dla trucicieli". Chodzi o wzmożone kontrole domowych palenisk pod kątem spalania w piecach niedozwolonych substancji. Strażnicy sprawdzają również, co nowosądeczanie spalają w przydomowych ogniskach.

W sumie od początku 2022 roku strażnicy miejscy przeprowadzili w Nowym Sączu ponad tysiąc kontroli palenisk w domach nowosądeczan (od stycznia do kwietnia 2022 i takie nasilone kontrole trwają od października 2022).

Strażnicy pobrali 39 próbek. Materiał z tych palenisk został wysłany do specjalistycznego laboratorium na Śląsku, z którym miasto ma zawartą umowę. Do Nowego Sącza dotarły na razie wyniki przebadanych dwudziestu próbek.

Czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu