Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
05/05/2024 - 12:30

W Beskidzie Sądeckim można spotkać zagrożone okazy. Takie jak ten [ZDJĘCIA]

Sądecczyzna nie tylko urzeka wspaniałymi widokami, urokliwymi miejscami, pyszną kuchnią, ale także dziko rosnącymi roślinami, które należą już do gatunków zagrożonych.

Na jedną z takich roślin – kanadyjski kwiat majowy, albo znany pod nazwą fałszywa konwalia natknął się podczas swoich rowerowych wypadów po regionie nasz stały czytelnik – pan Norbert.

- Takie oto znalezisko w Dolinie Popradu – napisał do redakcji „Sądeczanina” pan Norbert. – Jego łacińska nazwa to Maianthemum canadense (konwalia kanadyjska, kwiat majowy kanadyjski, dwulistna pieczęć Salamona). Ma różne nazwy. Pięknie wygląda. Rósł tylko jeden okaz.

Jak podaje ogrodkroton.pl Maianthemum canadense znany jest pod nazwą fałszywa konwalia. Jest to kwiat majowca kanadyjskiego, nisko rosnący dziki kwiat, który późną wiosną wytwarza niebanalne białe kwiaty. Kwitnie w lasach mieszanych w górach. Należy do rodziny lilii. 

Fałszywa konwalia rozprzestrzenia się przez kłącza, często tworzy kolonię przypominające dywany.

Późną wiosną i wczesnym latem kanadyjskie kwiaty Mayflowers wytwarzają kiście maleńkich, białych, pachnących kwiatów. Latem kwiaty zmieniają się w małe jagody z jednym lub dwoma nasionami. Jagody są początkowo zielone z plamami, późnym latem stają się cętkowane i matowoczerwone, a jesienią stają się czerwone.

Gatunek ten jest wymieniony jako zagrożony.

[email protected], fot. czytelnik – pan Norbert – dziękujemy, źródło: ogrodkroton.pl.
 

W Beskidzie Sądeckim można spotkać zagrożone okazy. Taki jak ten [ZDJĘCIA]
Sądecczyzna nie tylko urzeka wspaniałymi widokami, urokliwymi miejscami, pyszną kuchnią, ale także dziko rosnącymi roślinami, które należą już do gatunków zagrożonych.


Dziękujemy za przesłanie błędu