Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
10/05/2022 - 10:15

W Sądeckim Parku Etnograficznym o wikliniarstwie i ziołolecznictwie

Z okazji Dnia Dziecka, 1 i 2 czerwca, w Sądeckim Parku Etnograficznym odbędzie się impreza plenerowa organizowana przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w ramach projektu Drzewo świata - rośliny w kulturze ludowej Sądecczyzny. A takich wydarzeń będzie znacznie więcej...

W Sądeckim Parku Etnograficznym o wikliniarstwie i ziołolecznictwie

Kolejnym takim wydarzeniem będzie zaplanowane na 22 września rego roku spotkanie edukacyjne „Len w wiejskiej tradycji i rzemiośle”. W tym roku czekają na nas jeszcze szkółki rzemiosł dawnych w Sądeckim Parku Etnograficznym. W czerwcu poświęcone będą wikliniarstwu, a w lipcu tematem stanie się ziołolecznictwo i wytwarzanie kosmetyków naturalnych.

Drzewo świata - rośliny w kulturze ludowej Sądecczyzny to trzyletnie zadanie badawczo-popularyzatorskie, którego celem jest przybliżenie zagadnień związanych z gospodarczym, medycznym  i obrzędowym wykorzystaniem roślin w tradycyjnej kulturze wiejskiej Sądecczyzny, a także tematyki dotyczącej świata roślinnego w lokalnych wierzeniach, kosmologii i folklorze.

W Sądeckim Parku Etnograficznym o wikliniarstwie i ziołolecznictwie

Na zadanie złoży się dwuletni cykl imprez folklorystycznych w sądeckim skansenie, nawiązujący do motywu roślin w kulturze ludowej. Istotnym elementem będą badania terenowe, muzealne i archiwalne, które posłużą przygotowaniu zielnika sądeckiego – popularnonaukowej publikacji etnobotanicznej, a także rewitalizacji zieleni przyzagrodowej na terenie sądeckiego skansenu oraz opracowaniu edukacyjnej ścieżki etnobotanicznej. 

Temat przewodni zadania będzie inspiracją do przygotowania pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz zorganizowania dwuletniego cyklu warsztatów w ramach szkółek rzemiosł dawnych. Zwieńczeniem zadania będzie narracyjna wystawa „Drzewo świata” udostępniona w 2024 r. (opr. red.) Fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu


 







Dziękujemy za przesłanie błędu