Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
04/05/2022 - 16:20

Zbieranie śmieci to też patriotyzm? Mieszkańcy Nowego Sącza udowadniają, że tak

Mieszkańcy ulicy Zdrojowej w Nowym Sączu wpadli na inspirujący pomysł, w jaki sposób uczcić majowe święta państwowe. Postanowili wysprzątać najbliższą okolicę.

Kim jest współczesny patriota? To osoba, która płaci podatki, a może ta, która wywiesza na balkonie biało-czerwoną flagę? Głosów w dyskusji jest wiele, lecz pewne jest jedno – patriota to osoba odpowiedzialna, która dba o swoją ojczyznę, również tę najmniejszą.

Mieszkańcy ulic Zdrojowej postanowili uczcić majowe święto państwowe poprzez sprzątanie śmieci w najbliższej okolicy. Oczyścili tereny wzdłuż ulicy Zdrojowej, Bobkowskiej i Zabełeckiej w Nowym Sączu.

W akcji wzięli udział mieszkańcy okolicy wraz z dziećmi. Do grupy ochotników przyłączyła się również ukraińska rodzina, która mieszka w okolicy od jakiegoś czasu. – Mamy nadzieję, że stanie się to coroczną tradycją – pisze Anna Croom, jedna z uczestniczek patriotycznego sprzątania.

To już drugi raz, kiedy majowe święto stało się okazją do zadbania o najbliższą okolicę. Z inicjatywą wyszła jedna z sąsiadek pani Anny. – Chodziło oto, aby dzieci nauczyły się prospołecznych zachowań i odpowiedzialności społecznej za środowisko, zaczynając od najbliższego otoczenia – tłumaczy.

Czytaj również: Tony śmieci nad brzegami rzek, a znaleziska w krzakach ciąż zaskakują [ZDJĘCIA]

Mieszkańcom Nowego Sącza udało się zebrać sporo śmieci. W workach lądowały plastikowe opakowania i kartony, ale też zużyte opony samochodowe. – Kilkanaście worków było wypełnionych butelkami po alkoholu, które ludzie wyrzucają jeżdżąc samochodami – opisuje nasza rozmówczyni.

 - Brak poszanowania środowiska jest zatrważający – dodaje pani Anna. Niestety, okolica najczęściej nie jest zanieczyszczana przez mieszkańców, lecz przejezdnych.  – Chcielibyśmy zaapelować do sumienia ludzi, którzy przyjeżdżają w nasze okolice, żeby pozbywać się swoich śmieci – pisze Anna Croom i przesyła do naszej redakcji zdjęcia z majowej akcji sprzątania śmieci. ([email protected], fot. AC)Dziękujemy za przesłanie błędu