Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
19/05/2022 - 16:35

Żmija czy zaskroniec? Jak je odróżnić? Przyjrzyjcie się zdjęciom

Po ostatnim weekendzie możemy śmiało obwieścić, że sezon pomyłek pod hasłem „to żmija!”, uważamy za rozpoczęty. Jak odróżnić od siebie żmiję, zaskrońca padalca, czy gniewosza? Zobaczcie sami, bo w ten sposób możecie sobie zaoszczędzić nerwów i strachu a i strażacy odetchną.

Co mają strażacy do tych wymienionych przez nas stworzeń? W miniony weekend musieli aż dwa razy jechać w teren wezwani do zagrożenia w postaci żmii na posesji. Jednak i w Zagórzanach w powiecie gorlickim i w Lubomierzy w powiecie gorlickim okazało się, że bohaterami zamieszania były zaskrońce.

Jednocześnie uznaliśmy ze strażakami, że warto wspomnieć o tych akcjach i poinstruować mieszkańców naszego regionu jak wyglądają, czym się różnią od siebie: żmija, zaskroniec, padalec i gniewosz. O pomoc w tym zadaniu poprosiliśmy Krzysztofa Tomasiaka z Nadleśnictwa Piwniczna, który przesłał nam swoje zdjęcia tych stworzeń i bardzo szczegółową informację o ich cechach charakterystycznych. Planszę można znaleźć na stronie Lasów Państwowych www.lasy.gov.pl

żmija zygzakowata Fot.: Krzysztof Tomasiak

Tyle słowem wstępu, przejdźmy do prezentacji i zacznijmy od żmii. Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Atakuje wyłącznie wtedy, gdy czuje się zagrożona, gdy ją przypadkowo nadepniemy, albo osaczymy. – Nawet jeśli ukąsi, to rzadko dochodzi do zgonu – przekonują leśnicy zaznaczając, że jest tylko 1 procent takiego ryzyka w skali całej Europy.
Żmija ma trójkątny łeb, widoczne wyraźnie zygzaki na ciele i pionową źrenicę. Zwierzęta te są najaktywniejsze o zmierzchu i w nocy. Zaznaczmy też, że żmije występują w trzech odmianach: brązowo czarnej, szarej i zielonej.

zaskroniec Fot.: Krzysztof Tomasiak

Zaskroniec to chyba najczęstszy gość naszych posesji. I jest całkowicie niegroźny dla człowieka! Ma wyraźnie wyodrębnioną głowę a na niej zazwyczaj widać charakterystyczne żółte plamy na skroniach podkreślone czarnym obrzeżem. Ciało zaskrońca ma oliwkowozielony kolor z białym podbrzuszem poprzecinanym poprzecznymi, czarnymi paskami.

gniewosz plamisty Fot.: Krzysztof Tomasiak

Gniewosz plamisty. Jego głowa jest słabo wyodrębniona z reszty ciała i ma kształt litery V. Na tęczówce oka gniewosza jest charakterystyczna plama a przez jego całą głowę, po obu bokach, biegnie od nozdrzy, przez oko aż do szyi czarny pasek. Gniewosz jest szarobrązowy lub rdzawobrązowy a układ plamek może przypominać zygzak żmii.

padalec Fot.: Krzysztof Tomasiak

Padalec – nie jest wężem, choć jest z nimi mylony! To beznoga jaszczurka, która ma powieki, lekko zaznaczoną szyję. Tarczki brzuszne padalca są takie same jak tarczki grzbietowe. U węży są ułożone poprzecznie.

Jeśli jednak będziemy mieli wątpliwości, z jakim stworzeniem mamy akurat do czynienia, to zanim damy dojść do głosu strachowi i zrobimy coś głupiego – bywa, że kąpani w gorącej wodzie gospodarze potrafią je ubić, ot tak, na wszelki wypadek – pamiętamy o tym, że wszystkie węże w Polsce objęte są ochroną gatunkową! ([email protected] Fot.: Krzysztof Tomasiak)







Dziękujemy za przesłanie błędu