Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
11/09/2022 - 12:10

IV Salon Przemysłu Turystycznego. Jak chronić Jezioro Rożnowskie przed śmieciami? [FILM, ZDJĘCIA]

Jezioro Rożnowskie jest unikalną perłą nie tylko w skali powiatu nowosądeckiego czy Małopolski, ale również Polski. Z każdym rokiem coraz bardziej się zamula. Od kilkudziesięciu lat mówi się o konieczności jego oczyszczenia. Gigantycznym problem jest także uregulowanie bardzo palącego problemu zaśmiecania jeziora i sprzątania wszystkiego tego co po deszczach nawalnych czy powodziach wpływa do jeziora.

O oczyszczeniu Jeziora Rożnowskiego i o inicjatywie - systemowym rozwiązaniu, które może przyczynić się do rozwiązania tej palącej kwestii była mowa podczas dzisiejszego panelu, który rozpoczął drugi dzień IV Salonu Przemysłu Turystycznego, odbywającego się w strefie - rekreacyjno-sportowej na Nakle w Piwnicznej-Zdroju.

Temat dotyczący „Rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego” zgromadził w namiocie mnóstwo osób. O tym w jakiej perspektywie jest to możliwe i jakie kroki należy podjąć, aby wreszcie problem oczyszczania akwenu był ujęty systemowo wybrzmiał podczas dzisiejszego panelu. Prowadził go Jarosław Baziak, prezes zarządu SKT "Sądeczanin", a partnerem do dyskusji była Edyta Brongiel, zastępca wójta gminy Gródek n/Dunajcem. Częścią tego panelu była prezentacja dotyczącą Jeziora Rożnowskiego.

Od lat nierozwiązanym problemem oprócz dużych ilości mułu, który od lat osadza się w jeziorze są napływające do niego śmieci z rzeki Poprad, która swój początek ma na Słowacji.

Stąd narodził się pomysł i apel, aby utworzyć taki dedykowany Fundusz Celowy, którego celem będzie właśnie uporządkowanie gospodarki komunalnej, śmieciowej w sprawach dotyczących zagospodarowania brzegów, głównie poprzez ich oczyszczanie.

Jarosław Baziak, prezes SKT "Sądeczanin" dyskusję na temat rewitalizacji jeziora rozpoczął od pytania kto odpowiada za to, że śmieci trafiają do tego akwenu, za ich sprzątanie i wywóz, kto powinien za to płacić i czyje powinny być to kompetencje?

Okazuje się, że problem napływu śmieci nie tylko z całego regionu, ale też ze Słowacji nasila się zawsze wiosną.

Jarosław Baziak napomknął, że prywatnie z Jeziorem Rożnowskim jest związany od dwudziestu lat. Urodził się i mieszka w gminie Gródek n/Dunajcem.

- Jezioro Rożnowskie jest usytuowane w nieprawdopodobnie pięknym miejscu – mówił podczas panelu Baziak. – Geograficznie jest to jeden z piękniej położonych zbiorników wodnych w Polsce. Niestety od wielu lat gmina Gródek n/Dunajcem musi mierzyć się  z problemem, polegającym na tym, że spora część śmieci spływająca do Jeziora Rożnowskiego osadza się na jego brzegach.

Problem polega na tym, że do końca nie wiadomo, kto za te śmieci odpowiada i kto je powinien sprzątać. Śmieci spływają ze zdwojoną siłą w przypadku, gdy mamy dłuższe obfite opady.

- Często jest tak, że mieszkańcy gminy sami starają się rozwiązać ten problem, mimo, że to nie gmina, ani mieszkańcy są właścicielami śmieci, które napływają do jeziora.

Koszt wywozu tych śmieci jest bardzo duży. Jest to spory organizacyjny i ekonomiczny problem dla lokalnych samorządów (gminy Gródek n/Dunajcem, Łososina Dolna) i mieszkańców. Przez ostatnie lata obie gminy starały się ten problem, w miarę własnych możliwości rozwiązywać. Nie do końca to się jednak sprawdziło.

- Jako Stowarzyszenie SKT „Sądeczanin” zainicjowaliśmy również, dzięki panu Zygmuntowi Berdychowskiemu nagłośnienie tej sprawy. Jesteśmy po pewnych konsultacjach. Będziemy się starali przyspieszyć proces rozwiązania tego problemu. Jest już pewien pomysł. Prawdopodobnie w tym tygodniu zostanie on rozwinięty i doprecyzowany. Coś w tej materii trzeba będzie zrobić.

Edyta Brongiel, zastępca wójta gminy Gródek n/Dunajcem pytana, od ilu lat przewija się wspomniany problem i jak go można rozwiązać przyznała, że temat śmieci napływających do Jeziora Rożnowskiego jest tematem niezwykle istotnym.

- Najpilniejszym w sezonie letnim – stwierdziła Edyta Brongiel. – Kiedy zaczęłam pracować w gminie Gródek n/Dunajcem byłam zaskoczona strukturą własności jeziora i jego brzegów. Byłam święcie przekonana, że te tereny należą do gminy. Noc bardziej błędnego. Wszystkie tereny okalające Jezioro Rożnowskie należą do Skarbu Państwa i są w użytkowaniu wieczystym firmy Tauron Ekoserwis z Jeleniej Góry. Tauron jest też właścicielem dna jeziora, a wód - Wody Polskie. I tutaj powstaje spór kompetencyjny. I trwa przerzucanie się tym, kto ma sprzątać śmieci napływające do jeziora.

Jak zaznaczyła pani zastępca wójta, problem ze śmieciami jest ogromny. Firma Tauron czerpie pożytki z Jeziora Rożnowskiego, ale też niemałe pożytki z dzierżawy terenów wokół jeziora.

[email protected], film i fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu