Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
10/09/2022 - 12:45

IV Salon Przemysłu Turystycznego. Turystyka uzdrowiskowa. Jaki model wypoczynku wybieramy?

Turystyka uzdrowiskowa w Małopolsce - jak należy ją rozumieć, co miała i co ma do zaoferowania po pandemii? – to jedno z wielu pytań, na które eksperci z tego tematu starali się odpowiedzieć dzisiaj podczas IV Salonu Przemysłu Turystycznego w Piwnicznej-Zdroju. – Na krótkich wyjazdach, dominujących obecnie w turystyce uzdrowiskowej zarażamy się ruchem – to jedno ze stwierdzeń, które padło podczas tego panelu.

Turystyka uzdrowiskowa. Skąd pomysł? - wprowadzał w panel jego moderator dr Jarosław A. Handzel, adiunkt w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Turystyka uzdrowiskowa to turystyka lecznicza, która od lat rozwija się w dużych i małych uzdrowiskach. Turystyka uzdrowiskowa jest częścią turystyki zdrowotnej.

Małopolska słynie z miejscowości uzdrowiskowych. Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Wysowa, Wapienne. Można byłoby długo jeszcze wymieniać. W innych częściach kraju jest też tych uzdrowisk bardzo wiele.

Czytaj także: Robert Korzeniowski przyciągnął na IV Salon Przemysłu Turystycznego tłumy [FILM, ZDJĘCIA]

O tym, jaka jest ta turystyka uzdrowiskowa w Małopolsce po okresie pandemii dyskutowali paneliści: Elżbieta Siwiak, lekarz ginekolog – położnik, balneolog, Wiesław Pióro, dyrektor ds. lecznictwa NZOZ Uzdrowiska Krynica Żegiestów S.A, przedsiębiorca, prezes Uzdrowiska Krynica Żegiestów S.A. w latach 2018 -2022, dr Tomasz Cisoń, adiunkt z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu (Instytut Kultury Fizycznej).

Model wypoczynku na przestrzeni lat zmieniał się i nadal się zmienia. Jak zaznaczył dr Jarosłw Handzel zmieniło się również postrzeganie i podejście do lecznictwa uzdrowiskowego. W ostatnich latach ciężar turystyki uzdrowiskowej przesunął się raczej na krótkie pobyty w uzdrowisku (kilku i kilkunastodniowe). Teraz to, można powiedzieć standard. Osoby szukające ofert z zakresu turystyki uzdrowiskowej wybierają raczej oferty o wyższym standardzie z pełnym pakietem wypoczynkowym (SPA, Wellness).

Elżbieta Siwiak zauważyła, że dominujące dawniej leczenie 21 – dniowe w uzdrowiskach położyło się niestety cieniem na postrzeganiu turystyki uzdrowiskowej (leczniczej).

- Pokutuje nadal stereotyp, że do uzdrowiska na długie pobyty przyjeżdżają osoby starsze i schorowane – powiedziała dr Elżbieta Siwiak.

Ze strony dra Jarosława Handzla padło też kluczowe pytanie w kontekście tego czy uzdrowiska małopolskie są przygotowane na przyjmowanie kuracjuszy? Jak to jest w przypadku Krynicy Zdroju? - dociekał moderator tego panelu, który to pytanie skierował do Wiesława Pióro.

Wiesław Pióro przyznał, że, aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba spojrzeć na turystykę uzdrowiskową w z dwóch płaszczyznach. Turystykę uzdrowiskową z punktu widzenia klienta, który korzysta z oferty turystyki uzdrowiskowej jak i z punktu widzenia przedsiębiorstwa, które ją oferuje.

Czytaj także: IV Salon Przemysłu Turystycznego. Seniorze, bądź aktywny. Działaj, a naprawdę dużo skorzystasz [FILM, ZDJĘCIA]

- Dożyliśmy czasów, że przykładamy wagę do zdrowego trybu życia – powiedział Wiesław Pióro. - Sytuacja covidowa przyczyniła się wbrew pozorom do rozwoju turystyki uzdrowiskowej (leczniczej, zdrowotnej) Nie można jednak patrzeć na turystykę zdrowotną, jak na turystykę tylko i wyłącznie senioralną.

Według niego dzisiaj klient, korzystający z oferty turystycznej jest bardziej świadomy. ,Jest to klient, który chce zadbać o swoje zdrowie. Z punktu widzenia zaś przedsiębiorstwa zapewnienie jak najszerszej oferty dla odbiorcy turystyki uzdrowiskowej jest poważnym wyzwaniem. 

Dr Tomasz Cisoń, adiunkt Instytutu Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu mówił, że dobrym pomysłem byłoby połączenie turystyki uzdrowiskowej z pakietem badań profilaktycznych. Na razie jednak nie ma jeszcze ku temu sprzyjającego klimatu.

[email protected], film i fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu