Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
13/09/2022 - 18:30

Jerzy Wasilkowski, ambasador Festiwalu Biegowego w Piwnicznej pobiegł dla chorych na mukowiscydozę

57-letni Jerzy Wasilkowski, ambasador Festiwalu Biegowego, chory na mukowiscydozę w Piwnicznej wystartował w ultramaratonie. Pobiegł dla wszystkich zmagających się z tą genetyczną chorobą oraz osób po przeszczepie płuc.

Jerzy Wasilkowski jest jednym z najstarszych w Polsce chorujących na mukowiscydozę. Udowodnia, że nawet z tak ciężką genetyczną chorobą, można uprawiać sport. Dla niego, nie ma zmiłuj, pokonuje samego siebie. Dzięki treningom o każdej porze roku, jego stan zdrowia zamiast pogarszać, poprawia się.

Od kilku lat mobilizuje osoby chore na mukowiscydozę do aktywności sportowej. Udziela się jako instruktor, prowadzi szkolenia i warsztaty. W tym roku został ambasadorem Festiwalu Biegowego.

W 13. Festiwalu Biegowym w Piwnicznej-Zdroju pobiegł na 61 km dla wszystkich chorych na mukowiscydozę oraz osób po przeszczepie płuc. 

-Na ultra nie ma zmiłuj. Wszystko musi grać idealnie. A kolana w górach to podstawa, nie da się biegać w górach bez sprawnych kolan.- wyjaśnia Jerzy Wasilkowski. 

-Poza tym, w takim biegu nigdy nie wiesz, co ci za niespodziankę odpali twój organizm. Nawet biegnąc tylko 30 km, to na takiej trasie jest to ogromny wysiłek energetyczny. I nie ma zmiłuj. I tak wielki szacun dla każdego, za każdy kilometr na tej trasie.  

Bardzo trudne warunki atmosferyczne, przede wszystkim obfite opady deszczu, które go dosięgły na około 34 kilometrze sprawiły, że nie dobiegł do mety. Jednak już teraz zapowiada, że w przyszłorocznym, 14. Festiwalu Biegowym pobiegnie w maratonie. 

W 2019 roku Jerzy Wasilkowski po raz pierwszy wystartował w Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju, w Biegu 7 Dolin na 64,5 km.

(MK). fot. (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu