Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
26/06/2023 - 14:30

Węgierskie inspiracje w kuchni Sądecczyzny. Poznajcie mistrzów z Kół Gospodyń Wiejskich!

Festiwal Lachów i Górali na Nakle w Piwnicznej-Zdroju to doskonała okazja, by popróbować nie tylko tego, co w naszej kuchni rodzime, ale również przekonać się, jak na naszą regionalną kuchnię wpłynęła, i nadal wpływa, kuchnia węgierska, jak uwarunkowania historyczne przekładają się na teraźniejsze gusta kulinarne. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w konkursie kulinarnym „Węgierskie Smaki w Kuchni Regionalnej” udowodniły, że taki mix smaków trafi nawet w każdy gust.

O wynikach konkursu pn. „Sądeckie smaki od pokoleń” pisaliśmy szczegółowo w publikacji Która potrawa podbiła serca i żołądki jury i publiczności Festiwalu Lachów i Górali? [FILM/ZDJĘCIA]

Zobacz też: Tak dziś można zjeść tylko w Piwnicznej-Zdroju na Festiwalu Lachów i Górali! KGW zapraszają!

A jak to wyglądało w odniesieniu do kuchni węgierskiej? KGW Krasne Potockie serwuje leczo, Starosądeckie Koło Gospodyń Miejskich bogracz, Stowarzyszenie Rzemieślników, Twórców i Producentów Ziemi Obidzkiej – naleśniki, Pracownia Pieroga FPHU Amar – pierogi szefa, Stowarzyszenie Młodów - Głębokie polską wersję potrawy porkolt, KGW Czarny Potok – bogracz, KGW „Rytrzanki” paprykarz węgierski, Stowarzyszenie KGW „Nasza Ziemia Zagórzyn” zupę węgierską, a Kamil Jakubowski kurtosz kołacza.

Dziś potrawy – wszystkie ogniste i pyszne – oceniali – nasz niezawodny przewodniczący Zenon Szewczyk, członkowie komisji z Piwnicznej-Zdroju: burmistrz Dariusz Chorużyk, Elżbieta Polakiewicz, Lucyna Latała – Zięba, Witold Kaliński, Izabela Łabuś i wiceprezes Fundacji Sądeckiej Jerzy Bocheński.

Kto i dlaczego przekonał do siebie jury? Wygrały kolejno Pracownia Pieroga FPHU Amar z pierogami szefa, KGW Czarny Potok z bograczem a na trzeciej pozycji uplasowały się panie ze Stowarzyszenia Młodów Głębokie z porkoltem. Posłuchajcie uzasadnienia przedstawicieli jury.

Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom gratulujemy! 

W ramach projektu „Półmaraton śladami św. Kingi”, dla wszystkich uczestników 13 Festiwalu Biegowego odbył się ogólnodostępny pokaz kuchni węgierskiej. Pokaz trwał 4 godziny i miał na celu przybliżyć węgierską tradycyjna kulturę kulinarną. Publiczność mogła zdegustować przygotowane specjały, takie jak langosze, gulasz, pasty paprykowe, papryki faszerowane.

Patronat nad Konkursem Kulinarnym miała sieć sklepów Netto Sp. z o.o., która ufundowała vouchery i drobne upominki dla każdego KGW.

 ([email protected] Fot. i film: ES)Dziękujemy za przesłanie błędu