Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
25/08/2021 - 08:55

Zespół Honaj wystąpi podczas Festiwalu Lachów i Górali

Prezentujemy cykl artykułów poświęconych 50 zespołom, które wystąpią podczas Festiwalu Lachów i Górali. Wielkie wydarzenie zainaugurowane lachowsko-góralskim korowodem rozpocznie się już 10 września w Piwnicznej-Zdroju. Przedstawiamy Zespół Regionalny HONAJ z Dursztyna prezentujący folklor Górali Spiskich.

Nazwa Zespołu Regionalnego "Honaj" z Dursztyna wywodzi się od wzgórza, na którym znajduje się willa Wichrówka, która była punktem spotkań kurierów w czasie II wojny światowej na szlaku kurierskim z Węgier do Polski. Dursztyn to mała wioska, licząca około 500 mieszkańców, położona dość wysoko w Pieninach Spiskich (około 730 m n.p.m.), 15 km od Nowego Targu, w środkowej części polskiego Spisza, regionie o unikalnym folklorze zbliżonym do podhalańskiego. Ludność Dursztyna należy do szczepu górali polskich; są to górale „Spiszacy”, którzy mają wiele cech wspólnych z Podhalanami właściwymi.

Zespół Regionalny ,,HONAJ" został założony w kwietniu 2007 roku z pomocą działaczy Związku Polskiego Spisza przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej.
Tworzy go grupa taneczna młodzieży i dzieci z Dursztyna oraz kapela.
Instruktorem zespołu tanecznego jest pani Ilona Babiak kapeli pani Agnieszka Cudzich, natomiast kierownikiem jest pani Stanisława Sołtys. Zespół z roku na rok powiększa się, obecnie  składa się z czterech grup: dziecięcej 4-7 lat oraz 8-12 lat, młodzieżowej oraz dorosłej, która występuje okazjonalnie.

Zespół występował z programami folkloru spiskiego na przeglądach i konkursach m.in. w Niedzicy, Łopusznej, Ludźmierzu, Bukowinie Tatrzańskiej, Rabce, Przemyślu i Nowym Sączu prezentując spektakle taneczno-muzyczne m.in:  "Ogrywanie Moji”,  "Wykopki u ryftorza", "Po odpuście", "Na borówki".

Gościnnie występował także na scenach w  Krynicy Zdrój, Krakowie, Ochotnicy Górnej, Krościenku, Czorsztynie, Zakrzewie oraz w Grecji,  Macedonii, Słowenii.

Największe osiągnięcia:

  • W 2008 roku został  laureatem na Międzywojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów ,,Taneczny Krąg" w Przemyślu.
  • W 2009 roku występował  na Międzynarodowym Festiwalu Folk Fiesta Nysa oraz na XXXIII Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce
  • W 2010 roku uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu.
  • W 2013 roku otrzymał nagrodę specjalną na Międzywojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów ,,Taneczny Krąg" w Przeworsku.
  • W czerwcu 2015 i 2016, 2020 brał udział w Festiwalu „Z Przytupem” w Zakrzewie
  • Wyróżnienie w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w 2021 roku i nominacja na Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór".

Zespół Regionalny "Hojnaj" wystąpi podczas Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej. Przyjedź i zobacz go na żywo. Zapraszamy. Dokładny termin występu już niebawem.Dziękujemy za przesłanie błędu