Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
25/08/2021 - 07:50

Zespół Zbójnicek wystąpi podczas Festiwalu Lachów i Górali

Prezentujemy cykl artykułów poświęconych 50 zespołom, które wystąpią podczas Festiwalu Lachów i Górali. Wielkie wydarzenie zainaugurowane lachowsko-góralskim korowodem rozpocznie się już 10 września w Piwnicznej-Zdroju. Przedstawiamy Zespół Regionalny ZBÓJNICEK z Zębu prezentujący folklor Górali Podhalańskich.

Zespół regionalny „Zbójnicek” został założony w Zębie w 1964 roku przez Marię Stoch. W jej pracy pomagał jej mąż Jan Stoch Gronkowion, wybitny prymista podhalański. Zbójnicek pod kierownictwem Marii Stochowej uświetniał swoimi występami najważniejsze wydarzenia, które przeżywała szkoła i cała społeczność lokalna.

Po śmierci Marii Stochowej w kwietniu 1985 roku nastąpiła 3-letnia przerwa w działalności zespołu.

W 1988 roku zespół został reaktywowany i rozpoczął swą działalność przy ognisku Z.P. w Zębie, a nowym kierownikiem został Andrzej Lassak „Oborny”. Rok później w 1989 roku przy zespole Zbójnicek powstał Mały Zbójnicek. W latach 1988-2004 kierownikiem opiekunem i instruktorem był  Andrzej Lassak Oborny.

W 2005 roku kierownictwo przejęli Tomasz i Małgorzata Słodyczkowie. 

Na przestrzeni ostatnich 20 lat zespół gościł m. in. w Anglii, Niemczech, na Węgrzech, Słowacji ,  Norwegii, Macedonii , Serbii, Portugalii, Czarnogórze. „Zbójnicek” ma w swoim dorobku wiele sukcesów i wyróżnień oraz czołowych miejsc w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach t.j. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Ogólnopolski Festiwal „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, Ogólnopolski Festiwal Tańca Ludowego w Rzeszowie, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i wiele innych.

W swoim dorobku zespół ma także opracowane przedstawienia teatralne: „Portki”, „Diabeł na Podholu”, „Rewizja u Kuby”, „Sąd nad Janosikiem”, „Rafanie lnu”, „Podłazy”, „ Baby i Dezerterzy”, „Zemsta” oraz opracowane wraz z zespołem Polaniorze przedstawienie „Nomowiny i Wesele”,”Ze śmierzteckom”, „U stryka na oborze”, „Downo na Gubałowce” oraz wiele scenicznych układów wokalno- muzyczno –tanecznych.

Działalność zespołu to przede wszystkim śpiew, taniec i muzyka Skalnego Podhala prezentowane na festiwalach, uroczystościach lokalnych, krajowych oraz zagranicznych Obecnie „Zbójnicek” i „Mały Zbójnicek” liczą ok 100  członków. Dotychczas czynny udział w występach i sztukach teatralnych biorą osoby związane z zespołem od jego początków, a co roku do grona zespołowego dołączają nowe dzieci i młodzież, które szkolą się na cotygodniowych próbach pod okiem instruktorów.

Przy zespole zorganizowana jest od kilku lat nauka gry na góralskich instrumentach muzycznych.

Na przestrzeni ponad pół wiekowej historii zespołu do grona kierowników i instruktorów należeli: Maria Stoch „Wilgocka”- założycielka zespołu, Jan Stoch „Gronkowion”, Andrzej Lassak”Oborny”, Sławomir Stoch, Bogusława Kudasik, Barbara Polak, Paweł Stopka, Mariola Gil, Marta Sowińska, Szymon Chyc Magdzin, Andrzej Polak, Małgorzata Słodyczka, Tomasz Słodyczka, Klemens Słodyczka, Krzysztof Szostak i Paulina Świder.

Zespół Regionalny Zbójnicek działa obecnie przy Oddziale Związku Podhalan w Zębie. Liczne nagrody , dyplomy, stroje i rekwizyty należące do zespołu zgromadzone są w siedzibie ZP Ząb która mieści się w budynku szkoły w Zębie.

Od 2005 roku do nadal kierownikami zespołu są Małgorzata i Tomasz Słodyczkowie.

Zespół Regionalny "Zbójnicek" wystąpi podczas Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej. Przyjedź i zobacz go na żywo. Zapraszamy. Dokładny termin występu już niebawem.Dziękujemy za przesłanie błędu