Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
03/07/2023 - 11:55

Festiwal Lachów i Górali. Zgłoszenia zespołów regionalnych do 14 lipca. W puli 60 000 zł

Rusza kolejna odsłona Festiwalu największego wydarzenia folklorystycznego na Sądecczyźnie. Już 8 września do Piwnicznej zjedzie kilkadziesiąt zespołów regionalnych z regionu, a także z Limanowszczyzny, z Pogórza, ze Spisza, ze skalnego Podhala i innych zakątków Małopolski. To wydarzenia dla całych rodzin.

Już 8 września rozpocznie się III Festiwal Lachów i Górali. Podobnie jak w ubiegłym roku zainauguruje go msza święta, a potem ruszy wielki, uroczysty korowód z udziałem ponad tysiąca osób. Wydarzenie potrwa trzy dni i będzie odbywało się równolegle z 14. Festiwalem Biegowym.


Podczas ostatniego festiwalu udział wzięło ponad 30 zespołów regionalnych dorosłych. Łączna pula środków finansowych dla zespołów wyniosła 70 000 zł (40 000 zł nagród oraz 30 000 zł środków na pokrycie kosztów transportu)

Pod względem liczby uczestników w strojach regionalnych to największa tego typu impreza kulturalna w południowej małopolsce, dostępna dla wszystkich, którzy na nią przybędą od 8 do 10 września. Występom będą towarzyszyły wystawy rękodzieła twórców ludowych zajmujących się rzeźbiarstwem, malarstwem, tworzących tradycyjne ozdoby i stroje. Koła Gospodyń Wiejskich zapewnią zaś przysmaki regionalnej kuchni. Nie ominą nas także Igrzyska Lachów i Górali oraz wyjątkowy Bieg Lachów i Górali.

Parafialny Amfiteatar na Placu Św. Jana Pawła II gości tłumu zespołów przybyłych na uroczystą mszę świętą inaugurującą festiwal

Trzydniowe, folkowe prezentacje zespołów ludowych Lachów i Górali oraz zespołów zagranicznych prezentujących kulturę Karpat z kilku krajów będzie można śledzić na estradzie ogromnej hali mieszczącej kilka tysięcy osób. Organizatorem przedsięwzięcia jest Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin" oraz Fundacja Sądecka. W samym zeszłym roku udział wzięło 30 zespołów regionalnych i ok. 1200 uczestników w w strojach regionalnych

W Miasteczku Festiwalowym rozbijany jest specjalny namiot, w którym odbywają się konkursowe występy sceniczne

– W tym roku zgłoszenia zespołów regionalnych chcących wziąć aktywny udział w Festiwalu Lachów i Górali przyjmujemy do 14 lipca włącznie. Wystarczy przesłać do nas kwestionariusz zgłoszeniowy. Suma środków finansowych przewidziana dla nich zgodnie z zapisami w regulaminie wynosi 60000 zł. Z tego 20000 zł pragniemy przeznaczyć na zwrot kosztów dojazdu. Pozostałe 40000 zł będzie przeznaczone dla laureatów festiwalu - zdradza nam Przemysław Bawołek, dyrektor biura Fundacji Sądeckiej.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym Regulaminem Festiwalu Lachów i Górali.

W zeszłym roku triumfatorem Festiwalu Lachów i Górali okazał się Zespół Regionalny Podegrodzie. Nagroda główna wyniosła 15000 zł.

Co ważne. Festiwalowi Lachów i Górali towarzyszą Igrzyska Lachów i Górali. To cykl zawodów sprawnościowych, rywalizacji w zdrowym duchu. Sam udział w konkurencjach daje szansę zdobycia w Festiwalu Nagrody Grand Prix.

Tradycją Festiwalu Lachów i Górali jest olbrzymi barwny korowód, który zwyczajowy otwiera przejazd banderii konnych

Celem organizatorów jest wpisanie Festiwalu Lachów i Górali do kalendarza stałych wydarzeń folklorystycznych.


Jak dotąd w Festiwalach Lachów i Górali wzięło udział ponad 65 zespołów regionalnych z różnych zakątków Małopolski, a także goście zagraniczni

Tegoroczna edycja Festiwalu Lachów i Górali odbędzie się w strefie rekreacyjno-turystycznej nad Popradem „NAKŁO” w Piwnicznej-Zdroju w dniach 8, 9 i 10 września 2023 r.

Podkreślić należy również, że wydarzeniem równoległym pozostaje międzynarodowy Festiwal Biegowy, który pozostaje najwszechstronniejszą i jedną z największych imprez biegowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Obejmuje ponad 20 konkurencji na dystansach od 300 metrów do 100 kilometrów, a łączna długość tras przekracza 300 kilometrów.

Festiwal Lachów i Górali w weekend pierwszego pełnego tygodnia września opanowuje zupełnie Piwniczną-Zdrój.

Tak skaczą przez linę dziewczęta z Grupy Spiskiej-Podhale z Jurgowa. To tylko jedno ze zmagań Igrzysk Lachów i Górali.

Festiwalowi Lachów i Górali towarzyszy największa w Europie Środkowo-Wschodniej impreza biegowa: Festiwal Biegowy. Nie brakuje przy tym Biegu Lachów i Górali.

Przejazd bryczek to również nieodłączny element imprezy festiwalowej.

Do pobrania:

Regulamin Festiwalu Lachów i Górali (2023)

Formularz zgłoszeniowy do udziału w Festiwalu Lachów i Górali (2023)

***

Regulamin Igrzysk Lachów i Górali (2023)

Formularz zgłoszeniowy do udziału w Igrzyskach Lachów i Górali (2023)

(P.B.)


Dziękujemy za przesłanie błędu