Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lutego. Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda
24/08/2022 - 12:00

WAŻNE: Zmiana miejsca II Festiwalu Lachów i Górali. Zamiast Polańczyka - Piwniczna-Zdrój!

Już 9 września 2022 roku rozpocznie się II Festiwal Lachów i Górali. Podobnie jak w ubiegłym roku zainauguruje go msza święta, a potem ruszy wielki, uroczysty korowód z udziałem ponad tysiąca osób. Co jednak nas zaskoczyło, nie odbędzie się nie jak pierwotnie informowaliśmyw Polańczyku, ale w podsądeckiej Piwnicznej-Zdroju.

Pod względem liczby uczestników w strojach regionalnych to największa tego typu impreza kulturalna w południowej małopolsce, dostępna dla wszystkich, którzy na nią przybędą od 9 do 11 września. Występom będą towarzyszyły wystawy rękodzieła twórców ludowych zajmujących się rzeźbiarstwem, malarstwem, tworzących tradycyjne ozdoby i stroje. Koła Gospodyń Wiejskich zapewnią zaś przysmaki regionalnej kuchni. Nie ominą nas także Igrzyska Lachów i Górali oraz wyjątkowy Bieg Lachów i Górali.

Trzydniowe, folkowe prezentacje zespołów ludowych Lachów i Górali oraz zespołów zagranicznych prezentujących kulturę Karpat z kilku krajów będzie można śledzić na estradzie ogromnej hali mieszczącej kilka tysięcy osób. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Sądecka oraz Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin". W samym zeszłym roku udział wzięło 50 zespołów regionalnych i ok. 1500 uczestników w w strojach regionalnych

– Po raz pierwszy na realizację całości przedsięwzięcia zaplanowano miejscowość Polańczyk nad Soliną leżącą w Bieszczadach w Województwie Podkarpackim, jednakże z uwagi na o wiele późniejsze niż pierwotnie zaplanowano zgłaszanie się do udziału w Festiwalu zespołów regionalnych i na fakt, że wszystkie polskie zespoły regionalne pochodzą z Małopolski pojawiły się drobne problemy logistyczne. Skłoniły one nas do poszukania nowego miejsca o lepszej komunikacji w gminie z większym doświadczeniu w organizowaniu Festiwalów lachowsko-góralskich. Wybór padł na Piwniczną-Zdrój, w której to odbyła się już poprzednia edycja Festiwalu. - przekazał nam Przemysław Bawołek, dyrektor biura Fundacji Sądeckiej.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym Regulaminem Festiwalu Lachów i Górali.Najlepsze zespoły młodzieżowe i dziecięce Festiwalu Lachów i Górali  [ZDJĘCIA] | Festiwal Lachów i Górali, Festiwal Biegowy 2021,  Piwniczna-Zdrój | Sądeczanin.info(P.B.)Dziękujemy za przesłanie błędu