Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
11/09/2023 - 20:00

Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia” to filar polskości na Litwie. Ale oni śpiewali!

Kto nie oglądał występów tego zespołu podczas III Festiwalu Lachów i Górali, niech żałuje. Artyści przejechali mnóstwo kilometrów, by dotrzeć z Wileńszczyzny do serca Górali Czarnych – do Piwnicznej Zdroju na festiwal. Podczas festiwalu gościliśmy polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca Wilia z Wilna na Litwie. Oklaskiwaliśmy jego reprezentacyjny chór.

Trzeba było słyszeć te piękne głosy, te pieśni, które „Wilia” śpiewała i zobaczyć owację na stojąco, którą kończył się każdy ich koncert.

Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca Wilia z Wilna na Litwie wystąpił w Piwnicznej – Zdroju podczas piątkowej uroczystej mszy świętej, otwierającej III Festiwal Lachów i Górali. W trakcie mszy zaśpiewał słynną „Barkę”, a potem, już po uroczystym otwarciu III Festiwalu Lachów i Górali dali pierwszy wspaniały koncert za zakończenie pierwszego festiwalowego dnia. Kolejnym koncertem zamykali drugi dzień.

„Wilia” to polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca. Najstarszy polski Zespół na Litwie. Za dwa lata będzie obchodził swoje 70 – lecie.

Na przestrzeni tych lat zespół został wierny ludowemu i narodowemu charakterowi Polaków. W swojej twórczości śpiewaczo-tanecznej reprezentuje większość regionów Polski oraz folklor Ziemi Wileńskiej.

Zespół szczyci się wieloma odznaczeniami, orderami, dyplomami, medalami, w tym m.in. Nagrodą im. Oskara Kolberga, Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Obecnie Zespół liczy ponad 100 osób. Tworzą go trzy grupy taneczne (grupa reprezentacyjna oraz dwie grupy dziecięce). Jest też chór reprezentacyjny i dziecięcy. Zespół „Wilia” to jeden z filarów, dzięki któremu po wojnie na Wileńszczyźnie przetrwała polskość. Wyróżnia go wielopokoleniowość. Na scenie można ujrzeć rodziny, które zawiązywały się właśnie w zespole, albo też dzieci i wnuki pierwszej czy drugiej generacji wiliowców.

Podczas dwóch koncertów, które chór dał w trakcie III Festiwalu Lachów i Górali wykonali pieśni o Wilnie – mieście młodości Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Stanisława Moniuszki, jak też polskie pieśni ludowe.

Kierownikiem artystycznym Zespołu jest Renata Brasel.

([email protected], fot. i film IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Projekt finansowany ze środków Funduszu Rozwoju RegionalnegoDziękujemy za przesłanie błędu