Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
02/09/2013 - 11:38

W tygodniku „Wprost” o Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju

Największe polskie stacje telewizyjne, gazety i portale internetowe już od jutra będą rozpisywać się o Krynicy–Zdroju. We wtorek (3 września) rusza Forum Ekonomiczne, w którym weźmie udział 2,5 tysiąca gości. O tym, co na Forum czeka nas w tym roku, opowiada dla tygodnia „Wprost” Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej.
Tematem przewodnim tegorocznego Forum Ekonomicznego jest „Poszukiwanie perspektyw nowego ładu”. I jak zaznacza Zygmunt Berdychowski – odnosi się to zarówno do gospodarki, jak i polityki.

„Wiemy, że Unia Europejska potrzebuje dziś nowych rozwiązań, by nadal odnosić korzyści i się rozwijać. Ale trzeba zastanowić się jakich. Jak zreformować istniejące instytucje, by sprzyjały rozwojowi? Jakie nowe trzeba powołać, by rozwój był szybszy? W wymiarze politycznym natomiast stoimy przed koniecznością rozstrzygnięć, co do właściwego tempa i zakresu budowy europejskiej federacji. Zasadniczym pytaniem jest nie to, czy pogłębiać integrację, ale jak wyłączyć poza nawias sprawy, które temu pogłębieniu przeszkadzają” – zaznacza przewodniczący Rady Programowej.

Pierwsze krynickie Forum odbyło się w 1992 r. i od tego czasu rozwinęło się w gigantyczne przedsięwzięcie.

„Na początku konferencja niosła z sobą przede wszystkim treść polityczną. Teraz to przede wszystkim wydarzenie gospodarcze i biznesowe. Rozpoczynaliśmy od grupki około 100 polskich polityków, których zaprosiliśmy do debaty o tym, jak wygląda Polska trzy lata po rewolucji Solidarności. Wszyscy mieścili się w sali balowej Starego Domu Zdrojowego. Dziś to gigantyczne przedsięwzięcie logistyczne, w którym będzie uczestniczyło 2,5 tys. gości. Wezmą udział w 150 panelach, wykładach i warsztatach. Na spotkania potrzebujemy aż 15 sal”.

Zygmunt Berdychowski podkreśla, że Forum Ekonomiczne to wydarzenie skupiające się przede wszystkim na problemach Europy Środkowej.

„Chcemy pokazać tę część Europy jako miejsce dobre do inwestowania. Dla wszystkich. I przedsiębiorców z Unii, i spoza Wspólnoty, którzy dopiero myślą o inwestowaniu w Europie. Dzięki renomie, jaką zdobyliśmy, co roku mamy coraz większy potencjał. W ślad za tym Forum towarzyszy coraz większe zainteresowanie, także w innych regionach świata. W tym roku ponad tysiąc osób, które przyjadą do Krynicy, to będą goście zagraniczni. To jest pewien ewenement na mapie tego rodzaju wydarzeń, nie tylko w Polsce, ale i w Europie”.

Cały wywiad z Zygmuntem Berdychowskim można przeczytać w tygodniu „Wprost”.

Opr. (MC)Dziękujemy za przesłanie błędu