Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
19/02/2020 - 13:15

Największy test wiedzy o Nowym Sączu. Znacie odpowiedzi na te pytania?

Trwa drugi etap Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”. Zobaczcie z jakimi pytaniami musieli się dziś zmierzyć uczestnicy konkursu z I LO w Nowym Sączu. A Wy poradzilibyście sobie z tym testem wiedzy o Nowym Sączu?

Zobacz też: Zobacz też: Nie ma czegoś takiego jak „historia przeterminowana”!

Od którego roku kamienica przy ul. Franciszkańskiej, pełni rolę głównej siedziby biblioteki nowosądeckiej? Jak w okresie staropolskim nazywała się ulica Jagiellońska? Czyją własnością był budynek wzniesiony w 1912 roku według projektu Teodora Hoffmana? Kiedy został odsłonięty pomnik Józefa Piłsudskiego przy Alejach Wolności w Nowym Sączu? Na którym z sądeckich cmentarzy spoczywa gen. Bronisław Pieracki? Jak nazywał się zdobywca Monte Cassino, kawaler Orderu Virtuti Militari, a wcześniej komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku? Za co w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, otrzymywało się urząd starosty?

Zobacz też: Już jutro znów otwieramy dla Was drzwi do muzycznej kariery!

To tylko część pytań, z którymi musieli się dziś zmierzyć - zaledwie w ciągu jednej godziny - uczestnicy drugiego, testowego etapu konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”. W teście uczestniczyło siedmiu uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu, które już po raz siódmy współuczestniczy w organizacji największego tego rodzaju przedsięwzięcia w województwie. Jak widać pytania nie dotyczą tylko jednej epoki a całości sądeckich dziejów, ale tu musimy zastrzec, że przygotowane one zostały w oparciu o spis lektur, który konkursowiczom udostępniono kilka miesięcy wcześniej. Na liście znalazły się m.in takie tytułu jak: „Nowy Sącz - przewodnik śladami przeszłości”, „Historia Nowego Sącza”, „Sądeccy Montekasyńczycy”.

O szczegółach rywalizacji opowiada Aneta Grabowska nauczycielka historii ze wspomnianego LO a zarazem członek jury konkursu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu