Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
20/02/2020 - 05:05

Barbara Paluchowa, kobieta wielu talentów i pasji

Choć nie urodziła się na ziemi Czarnych Górali właśnie z nią związana jest od kilku dekad. Poetka, malarka, fotografik, dziennikarz, animatorka kultury, działaczka społeczna. O kim mowa? Oczywiście o Barbarze Paluch (Paluchowej).

Jej kandydatura została zgłoszona do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”.

Dla organizatorów konkursu Barbara Paluchowa nie jest osobą nieznaną. Jej publikacje książkowe były już zgłaszane do tego konkursu w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”, w poprzednich jego edycjach.

Barbara Paluchowa urodziła się w Beskidzie Niskim, we wsi Kobylanka. Ukończyła krynickie Liceum Ogólnokształcące oraz krakowską Akademię Sztuk Pięknych. W 1969 roku wraz z mężem, lekarzem pediatrą, zamieszkała w Piwnicznej Zdroju.

Jej pasją jest badanie dziejów piwniczańskich rodzin. Wiersze pisze w języku literackim i w gwarze pogórzańskiej i górali nadpopradzkich. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Literatów Polskich.

Była pomysłodawczynią i współorganizatorką piwniczańskich Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór „Wrzosowisko”, piętnastu edycji Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Sen o Karpatach” i trzech międzynarodowych plenerów malarskich „Beskid pędzlem zapisany”.

Jest laureatką kilku nagród Grand Prix i głównych nagród w znaczących ogólnopolskich konkursach poetyckich. Otrzymała szereg oznaczeń, m.in. medal Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej, Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis, Nagrodę im. Władysława Orkana, Nagrodę II stopnia Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa. Złote Jabłko Sądeckie.

Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Spod pióra Barbary Paluchowej wyszło kilkanaście tomików poezji m.in.: Zielenią ku niebu, Trawy płyną, Dom bez okien, Rozmowa z wiatrem, Moim górom, Na moim Drzewie, W zwierciadle czasu, Odrobina Beskidu – Kusoczek Beskida (polsko-rosyjski wybór wierszy), Wyspy jaśminowe, Tam, gdzie rosną gorzkie kwiaty. W ubiegłym roku ukazał się jej najnowszy tomik poezji - Modlitwy przydrożne, który został również zgłoszony do wspomnianego konkursu, ale w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Jest autorką książek dla dzieci, które zilustrowała: Za co babcia kocha Kraków, O kwiatach i Agatce Niejadce, O góralce Hanusi i panience Danusi – opowieść o dawnym dzieciństwie w górach, dedykowana Danucie Szaflarskiej, a także dwóch tomów albumu „Dar pamięci – dawni ludzie, rodziny, dawne domy – dziedzictwo kulturowe Miasta i Gminy Piwnicznej Zdroju.

We wrześniu 2014 roku w TVP III Kraków w cyklu Aktywni 60+ powstał film dokumentalny o Barbarze Paluchowej „Wrzosowa pani znad Popradu”.

Barbara Paluchowa stara się ocalić dziedzictwo kulturowe gminy Piwniczna Zdrój. Dziennikarka i redaktor naczelna lokalnego miesięcznika „Znad Popradu”. Naczelny plastyk Nowego Sącza w latach 1978 - 1983. W twórczości literackiej, publicystycznej i plastycznej Barbary Paluchowej bardzo mocno obecna jest tematyka dotycząca naszego regionu. Poetka jest popularyzatorką piękna i osiągnięć Sądecczyzny, z wielką troską przedstawia ważne dla nas sprawy i problemy. Jej twórczość jest znana szeroko w kraju i za granicą.

Opr. [email protected]., fot. IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu