Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
22/02/2020 - 19:15

Bronisław Kozieński: uznany, acz skromny poeta z Obidzy

Bronisław Kozieński, czyli Bronek z Obidzy mówi o sobie skromnie, że pisanie poezji to za mało, żeby liczyć się w konkursie, czy plebiscycie, ale prawda jest taka, że pisze znakomite wiersze, które są publikowane na łamach czasopism literackich nie tylko w kraju, ale też za granicą.

Bronisław Kozieński znany wszystkim jako Bronek z Obidzy debiutował jako poeta w 2007 roku. Z zawodu jest stolarzem i budowlańcem. Pisać zaczął w Norwegii, w Trondheim będąc na kontrakcie budowlanym.

Przez krytyków nazywany jest „nieokiełznanym mustangiem”, czy „juhasem w dżinsach”.

Bronisław Kozieński jest kolejną osobą zgłoszoną do tegorocznego konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii "Sądecki Autor". Tego świetnego poetę rekomenduje Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko.

Bronek z Obidzy należy do Związku Literatów Polskich. Może pochwalić się między innymi wydanymi kilkoma tomikami poezji. Jego wiersze publikowane są w lokalnej i ogólnopolskiej prasie oraz w portalach internetowych. Bronisław Kozieński jest laureatem konkursów poetyckich ogłaszanych m.in. przez portal literacki. Jego twórczość koncentruje się na tematyce górskiej, ale nie brak w niej również rozważań na temat życia i człowieka.

Poeta podkreśla, że dla twórcy najważniejsi są ludzie, do których się dociera.

- Sam człowiek nie znaczy nic, choćby był nie wiem jakim twórcą poezji czy sztuki - mówi. -  Wszystko zależy od tego kim się otaczamy, kto nas odbiera, kto nas czyta.

Wójt Łącka Jan Dziedzina, który zgłosił Kozieńskiego do Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora podkreśla, że to człowiek, który zna życie, od wielu stron.

- Bronek równie sprawnie posługuje się kielnią i młotkiem ciesielskim jak i piórem. To nie jest często spotykane, że człowiek, który ma ręce spracowane od fizycznej pracy, był jednocześnie sprawnym literatem.

Oto dorobek pisarski Bronka z Obidzy:

Kilka tomików poezji:

„Orły nad Sokolicą” (Nowy Sącz 2008)

„Nie szkoda gadać” (Obidza, Nowy sącz 2010)

„Strefa ciszy” (Kraków 2014)

„Wiklinowe ptaki. 100 wierszy” (Kraków 2015)

„ To ja złodziej” (Kraków 2017)

„Pielgrzym. 66 wierszy” (2019).

Poezje bronka z Obidzy znaleźć można również w”

- Tomiku z cyklu „Wierszobranie” – tom IV Mury. Jest to wybór wierszy, poematów pisanych na emigracji pod redakcją Marii Kalczyńskiej i Leonarda Paszka. Wydany przez Wydawnictwo Black Unicorn (2013)

- w Antologii „Po obu stronach Odry – Patriotycznie” – Auf Beiden Seiten Der Oder… Patriotisch” wydanej przez Wydawnictwo Verlag Komograf/literacka PKP – Jazda (Warszawa 2014). Redakcja Piotr Goszczyński, Irena Moll. Tłumaczenie Janina Hinck. W antologii znajdują się dwa wiersze Bronisława Kozieńskiego: „Prowadź przybłędo na szczyt” i „Skargi Doliny”.

Jego poezję promowano także w czasopismach zagranicznych:

- „Samo Życie” wydane w Niemczech z redakcją w Dortmundzie 2013, 2014

- „Cooltura” wydane w Wielkiej Brytanii z redakcją w Londynie (numer 563 z dnia 2 stycznia 2015 roku).

Opr. i.michalec@sadeczanin.info, fot. arch. Bronisława Kozieńskiego.Dziękujemy za przesłanie błędu