Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
28/02/2020 - 19:05

Kapituła Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora wydała werdykt

Kapituła VIII Konkursu Literackiego o Nagrodę im. ks. Prof. Bolesława Kumora wyłoniła dzisiaj tegorocznych laureatów. Zwycięzców poznamy jutro (29 lutego) podczas uroczystej Gali rozdania nagród, która odbędzie się w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju.

Konkurs jest organizowany przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” przy wsparciu portalu oraz miesięcznika „Sądeczanin”. Głównym jego celem jest przypomnienie sylwetki i dorobku naukowego patrona - ks. prof. Bolesława Kumora, jednego z najwybitniejszych historyków kościoła i regionalisty naszych czasów oraz promocja sądeckich autorów i ludzi piszących o Sądecczyźnie oraz książek o Nowym Sączu i regionie.

Kapituła zebrała się dzisiaj po południu w siedzibie Fundacji Sądeckiej przy ul. Barbackiego w Nowym Sączu. W tym roku obradowała po raz ósmy.

Oto tegoroczny skład kapituły: Jerzy Bochyński, prezes Fundacji Sądeckiej, Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko, Bolesław Faron, historyk literatury, znawca twórczości Władysława Orkana, krytyk, publicysta i były minister oświaty, Piotr Gryźlak z Galerii Sztuki Współczesnej BWA „Sokół” w Nowym Sączu, Witold Kaliński, prezes Towarzystwa Literackiego im. C. Norwida w Nowym Sączu, Wanda Łomnicka - Dulak, poetka, pisarka, Tomasz Kowalski, redaktor naczelny portalu Sądeczanin i miesięcznika Sądeczanin, ks. Krzysztof Prokop, proboszcz parafii w Niskowej, Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna, Elwira Smoleń, przedstawiciel rodziny patrona nagrody – ks. prof. B. Kumora, Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, Oddział w Nowym Sączu, Adam Ziemianin, poeta.

Przedstawicielom tego gremium, obecnym na posiedzeniu przewodniczyła Mariola Berdychowska, pomysłodawczyni i przewodnicząca konkursu (Fundacja Instytut Studiów Wschodnich). To ona rozpoczęła spotkanie.

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 29. publikacji w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" i 16. autorów w kategorii "Sądecki Autor". Pod głosowanie poddano 16 autorów i 26 tytułów książek w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Wśród publikacji zgłoszonych do nagrody były tomiki poezji, proza, proza popularno-naukowa i album. Wśród przedstawionych do nagrody autorów pojawiły się znane sądeckie pióra, ludzie posiadający w dorobku już niejedną książkę, ale także debiutanci.  

Członkowie kapituły, która dzisiaj zebrała się w siedzibie Fundacji Sądeckiej, aby wyłonić dwóch laureatów konkursu, najpierw omówiła sylwetki szesnastu osób, zgłoszonych w kategorii „Sądecki Autor” i poddanych pod głosowanie.

Spośród wspomnianej szesnastki wyłoniła cztery osoby nominowane w 2020 roku do nagrody za 2019 rok i spośród tej czwórki wybrała w tajnym głosowaniu tą jedną. Nazwisko osoby, która zwyciężyła w kategorii „Sądecki Autor” poznamy jutro, podczas tegorocznej uroczystej gali konkursu.

Potem członkowie kapituły przeszli do następnej kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Omówili 26 publikacji książkowych wydanych w 2019 roku, dopuszczonych w tym roku do głosowania. Był to także czas na dyskusję. Spośród tych publikacji do nagrody nominowanych zostało sześć tytułów, a spośród nich kapituła, w tajnym głosowaniu wybrała publikację, która zasłużyła na ten zaszczytny tytuł.

Jaka to książka? Poznamy ją jutro podczas uroczystej gali.

Warto zaznaczyć, że kapituła konkursu wzięła oczywiście pod uwagę głosy oddane przez Czytelników portalu. Oni również mieli możliwość wyboru swojego autora i publikacji książkowej.

„Sądecki Autor” oraz „Książka o Sądecczyźnie”, które według naszych Czytelników zdobyły największą liczbę głosów, otrzymają nagrodę specjalną od redaktora naczelnego portalu Sądeczanin.info oraz miesięcznika „Sądeczanin”. To także zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali.

- Obrady kapituły, jak zawsze były bardzo konstruktywne – mówi Mariola Berdychowska, pomysłodawczyni i przewodnicząca kapituły. – Członkowie kapituły merytorycznie dyskutowali, wymieniali się opiniami, ale przede wszystkim kładli nacisk na tak istotne elementy, jak walory literackie, poziom artystyczny, odkrywczość w prezentacji tematu i zasięg oddziaływania dzieła.

Laureaci Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w obu kategoriach, oprócz pamiątkowej statuetki otrzymają nagrody pieniężne.

[email protected], fot. IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu