Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
15/02/2020 - 08:15

Nowy Sącz – przewodnik śladami przeszłości. Przetykany anegdotami

„Nowy Sącz – przewodnik śladami przeszłości” – to najnowsza książka Leszka Migrały, jednego z bardziej rozpoznawalnych sądeckich historyków piszących o dziejach Nowego Sącza i ziemi sądeckiej.

Autor ma w swoim dorobku wiele artykułów i książek, związanych tematycznie z Nowym Sączem i Ziemią Sądecką.

We wstępie do swojej najnowszej publikacji, która ukazała się drukiem w 2019 roku, Leszek Migrała zaznaczył, że powodem napisania i wydania przewodnika po zabytkach i miejscach historycznych Nowego Sącza była potrzeba przedstawienia obrazu miasta w nowym, bardziej aktualnym ujęciu.

- Ta potrzeba wynika zarówno ze znacznego w ostatnich latach rozwoju wiedzy o przeszłości Nowego Sącza, jak również ze zmian, jakie dokonały się w związku z renowacją różnego rodzaju obiektów zabytkowych – pisze sądecki historyk.

Autor uznał za konieczne poszerzenie tradycyjnej listy zabytków o miejsca nowe, ale ważne dla kultury materialnej i duchowej Nowego Sącza, przede wszystkim o nowoczesne kościoły, powstałe głównie na obrzeżach Nowego Sącza.

Przewodnik został zgłoszony przez znanego sądeckiego przewodnika Macieja Zarembę do VIII edycji Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

- Jest to pierwsze tego rodzaju wydawnictwo historii Nowego Sącza – uzasadnia zgłoszenie Maciej Zaremba. – Zawiera szeroki opis zabytkowych obiektów, znajdujących się na terenie miasta, a także innych wartych poznania, jak również opis miejsc pamięci narodowej. Przewodnik obejmuje też obiekty znajdujące się na obrzeżach miasta. Książkę poprzedza syntetyczna historia Nowego Sącza.

A co pisze o tym wydawnictwie prof. dr hab. Julian Dybiec:

„Niniejsza publikacja to nie tylko często spotykany i typowy przewodnik, ale także zwięzła i krótka historia Nowego Sącza i opis tras turystycznych dających przegląd wszystkich godnych obejrzenia zabytków, budowli i dzielnic. Przewodnik napisany w dobrym i lekkim stylu literackim, przetykany anegdotami i fragmentami dawnych źródeł i opracowań, budzić może zainteresowanie nie tylko turystów odwiedzających miasto, ale także mieszkańców Nowego Sącza, którzy pragną odświeżyć swą wiedzę historyczną lub sentymentalnie wrócić do zabytków przeszłości, które wprawdzie od dawna istnieją, lecz dzięki np. restauracji nie są już takie same jak kiedyś. Książka nie powiela znanych opowieści o zabytkach. Na jej kartach widać odwoływanie się do najnowszych badań i ustaleń, w tym także prac własnych Autora. Bardzo dobrym uzupełnieniem przewodnika jest zamieszczona na końcu bibliografia podstawowych opracowań dotyczących opisywanych zagadnień”.

Publikacja „Nowy Sącz – przewodnik śladami przeszłości” składa się z czterech części. Pierwsza zawiera syntetyczny rys dziejów Nowego Sącza do czasów obecnych; druga prezentuje najważniejsze obiekty historyczne usytuowane na osi urbanistycznej: zamek – dworzec kolejowy; trzecia zapoznaje z obiektami historycznymi w peryferyjnie położonych osiedlach; czwarta zawiera wykaz miejsc pamięci narodowej objętych patronatami szkół.

Całość została wzbogacona zdjęciami współczesnymi, jak również archiwalnym materiałem ikonograficznym pochodzącym głównie z zasobów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Przewodnik w twardej oprawie liczy 216 stron. Wydawnictwo FLEXERGIS sp. z o.o., Nowy Sącz 2019.

Opr. i. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu