Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/02/2020 - 16:15

Smakowita książka. Jej „napisanie” zajęło kilkaset lat

- Oddajemy Wam do rąk książkę niezwykłą. Jej unikatowość polega na tym, że jej „napisanie” zajęło co najmniej kilkaset lat, a jej autorzy liczeni są w dziesiątkach, a może i setkach tysięcy osób rekrutujących się z kolejnych pokoleń mieszkańców gorczańskich wiosek: Ochotnicy Górnej, Ochotnicy Dolnej i Tylmanowej – pisze Tadeusz Królczyk, prezes Fundacji Wolna Republika Ochotnicka. I coś w tym jest.

Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej rekomenduje w tym roku do Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora  książkę „Dawna kuchnia góral gorczańskich. Ochotnica Dolna – Ochotnica Górna – Tylmanowa”. Publikacja została zgłoszona w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Treść, jaka została zawarta w tej smakowitej książce kucharskiej przekazywana była z pokolenia na pokolenie jako niezwykle cenne dziedzictwo.

Jaka jest ta gorczańska kuchnia?

Tradycyjna, ale zarazem nowoczesna. Bazuje na ekologii, czerpie z natury. Jest prosta i wyrafinowana zarazem. Najlepszym tego dowodem jest atencja, z jaką odnosi się do niej sam mistrz Robert Makłowicz.

- Kuchnia podhalańska to jedna z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie naszych kuchni regionalnych, bez wątpienia osobna, świecąca nieco innym blaskiem niźli reszta polskiego kulinarnego gwiazdozbioru – pisze we wstępie Robert Makłowicz. – …Kiedyś pojechałem w Gorce, poznałem niezastąpionego Tadka Królczyka, a dzięki niemu Ochotnicę Dolną, Ochotnicę Górną, Tylmanową oraz – co w tym wypadku najważniejsze – zawartość tamtejszych garnków i talerzy. „Och” I powiadam Wam – jest jeszcze tradycyjna podhalańska kuchnia. …To kronika czegoś, co trwa. Niechaj trwa jak najdłużej.

Publikacja zawiera tradycyjne przepisy z regionu Gorców. Zostały one po raz pierwszy zebrane, spisane i wydane w publikacji. Książka kulinarna ma wielu autorów. Stare przepisy były zbierane od wielu osób. Dotąd przepisy były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Publikacja ma je uchronić przed zapomnieniem.

- Ta książka to przede wszystkim hołd oddany naszym przodkom, naszej kulturze, jak i obecnym strażnikom starych receptur – pisze w przedmowie Tadeusz Królczyk. – To panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Związku Podhalan oraz lokalny baca. To właśnie oni za naszą namową zgodzili się spisać  stare przepisy, aby zachować to niezwykłe dziedzictwo na przyszłość.

Dawna kuchnia górali gorczańskich to publikacja ważna nie tylko dla regionu mieszkańców Ochotnicy i Tylmanowej, ale także dla regionu sądeckiego, a to z tego względu na to, że kiedyś dostęp do składników, z których przygotowywało się potrawy był ograniczony. Korzystano z tego co wyprodukowano w gospodarstwie.

Sądeczanie znajdą w tej książce kulinarnej smaki swojego dzieciństwa, a dzięki zbiorowi przepisów będą je mogli odtworzyć i przyrządzić.

Czytelnicy sięgając po tę książkę poznają zarys dziejów Tylmanowej i Ochotnicy, pasterstwo górali gorczańskich, produkty tej ziemi, czyli sery i potrawy – zupy, dania główne, ciasta, a na koniec smaczek. Możemy poznać mieszkańców tej ziemi, którzy podzielili się z Czytelnikami unikalnymi przepisami kulinarnymi tego regionu.

Warto zagłębić się w tych wspaniałych przepisać, no i oczywiście je wypróbować.

Książka opatrzona jest przepięknymi zdjęciami smakowitych potraw. Już na sam widok cieknie ślinka. Publikacja liczy 206 stron. Została przygotowana na zlecenie Fundacji Wolna republika Ochotnicka przez Wydawnictwo Wysoki zamek w Krakowie. Oprawa twarda.

Wydawnictwo: Fundacja Wolna Republika Ochotnicka, 2019.

Opr. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu