Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
22/02/2020 - 14:50

Zofia Pawłowska: na emeryturze poświeciła się pracy dokumentującej wojenny czas

Zofia Pawłowska, nauczycielka historii mieszkająca w Kamionce Wielkiej od zawsze chciała udokumentować przeżycia wojenne i okupacyjne mieszkańców wsi. Wiedziała, że czas ucieka i coraz mniej jest świadków tamtych trudnych dni.

Dopiero będąc na emeryturze mogła się poświęcić się pracy dokumentującej tamten okupacyjny czas. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

W ubiegłym roku ukazała się książka „Ocalić od zapomnienia. Wojenne i okupacyjne wspomnienia mieszkańców Kamionki Wielkiej” pod jej redakcją.

Zofia Pawłowska urodziła się w 1949 roku w Królowej Polskiej. Od 1970 roku mieszka w Kamionce Wielkiej. Jej kandydatura została zgłoszona do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”, a rekomenduje ją dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamionce Wielkiej.

- Duży wkład pracy i zaangażowanie Zofii Pawłowskiej zaowocowały wydaniem tak wartościowej publikacji – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia.

Książka liczy 283 strony. Składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy rozdział powstał z miłości do Kamionki Wielkiej. Trzeci rozdział kończy się tęsknotą za wsią wyrażoną w poezji. 38. świadectw ocalonych od zapomnienia. Czwarty rozdział odnosi się do sztandaru Stronnictwa Ludowego ufundowanego w 1936 roku przez 145 rodzin z terenu gminy Kamionka Wielka.

Opr. i.michalec@sadeczanin.info, Fot. arch. Zofii Pawłowskiej.Dziękujemy za przesłanie błędu